Eszméletlen finom, tartalmas, ízes-zamatos, ha tehetném örökké csak saját zsemlét ennék, mondjuk miért ne tehetném? A kisült zsömlék jól tűrik a fagyasztást, de akár a nyers tészta is mehet be lentre a formázás után. Felengedve pedig tiszta friss zsemlét kapok ismét!
Persze egy nyugis hétvége kell hozzá, mert az öregtészta 10-12 órás kelesztési ideje, plusz a zsemle tésztájának 3-5 órás kelesztési ideje, plusz a formázás utáni 1 órás pihentetés elég sok. DE mondom, megéri! Én bevezetem itthon, mert ilyen finom zsemlét még sehol sem ettem.
Házi magvas császárzsemle
Hozzávalók 10 db császárzsemléhez
350 g BL80 búzakenyérliszt
100 ml langyos víz
150 ml langyos tej
150 g érett kovász / ÖREGTÉSZTA
30 g vaj
1 teáskanál só
lenmag, zabpehely, napraforgómag, szezámmag
Langyos tej és víz elegyében elkeverjük az öregtésztát. Az átszitált lisztben elkeverjük a sót. Az öregtésztás tejes-vizes keveréket a liszhez adjuk és dagasztani kezdjük. Részletekben hozzáadjuk a vajat. Akkor jó, ha könnyen elválik az edény oldalától és minden tésztamaradványt összeszed onnan. Konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük 3-4 órán keresztül. Ha megkelt, 10 egyenlő részre osztjuk, gömbölyítjük és letakarva 30 percig pihentetjük. A gömbökből hurkákat sodrunk és laza csomót kötünk rájuk, majd a két végét körbefonjuk a kör alakú tésztán. Tetejüket vízzel kenjük vagy spricceljük, magokba forgatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és 1 órán keresztül pihentetjük. A sütőt előmelegítjük 240-250 (alsó-felső) fokra. A sütő legaljába, egy piteformába 2 dl vizet öntünk, majd 230 fokos sütőben 10 percig sütjük, ekkor levesszük a hőfokot 200 fokra és további 15-20 percig sütjük. Sütés felénél kivesszük a gőzösítő vizes edényt.
Szia! Ha nem azonnal akarom megsütni a császárzsemlét, formázás után be lehet tenni ezt is a hűtőbe?
KedvelésKedvelés
Igen, persze! 🙂
KedvelésKedvelés