Békebeli képviselőfánk igazi, főzött sárgakrémmel

This image has an empty alt attribute; its file name is dd939-e764edfc-f09d-4cf3-b184-ae5e420f4556.jpeg

A képviselőfánk köszön, megemeli ferde kalapját.” – Mondta cukrászoktatónk.

Képviselőfánkot a fenti mondat szellemében készít az ember, ez a desszertkreáció megszólal az asztalon és életre kel önnön ünnepélyességével. A fánkocskákat – bár a kicsinyítő képző nem feltétlen helyénvaló jelen esetünkben – amolyan igazi, tojásos-lisztes sárgakrémmel töltöttem, leheletnyi vaníliás pudingporral bolondítottam és felvert tojásfehérjehabbal lazítottam. Istenem, eszméletlen finom. Olyan igazi, olyan hamisítatlanul ízes, teljesen békebeli darab,  tényleg amolyan kalapemelően-felemelő.

A képviselőfánk alapanyagainak arányszáma mindig 1:1:1 tehát 1 rész liszthez, ugyanannyi zsiradékot és vizet adunk. A tészta ún. reszteléssel (pirítással, pörköléssel) készül, ehhez a vizet a zsiradékkal felforraljuk, majd elkeverjük benne a lisztet és addig reszteljül (pirítjuk, pörköljük), amíg el nem válik az edény falától. Egyenként hozzáadjuk a tojásokat, habzsákba töltjük. Sütésük gőzös sütőtérben, 2 ütemben történik, így alakul ki üreges, hólyagszerű, repedezett formája.

Hozzávalók 20-21 darab fánkhoz

Égetett/forrázott tészta
mindig 1:1:1 arányban dolgozunk tehát
120 ml víz
120 g liszt
120 g vaj/margarin*
1 óriási csipet só
1 kávéskanál vaníliás cukor
4 egész tojás

*Ha a zsiradék olaj, az arány 70%-ra változik.

Sárgakrém
1000 ml tej
100 g rétesliszt
50 g vaníliás pudingpor
120 g (8 db) tojássárgája
180 g (6 db) tojásfehérje
250 g kristálycukor
2 evőkanál vaníliás cukor vagy 2 csomag
1 kis kávéskanál só

Tejszínhabtető
300 ml HIDEG növényi*, cukrozott habtejszín
200 ml 33%-os HIDEG állati habtejszín
5 g zselatinpor

Karamellcsurgatásos mandula-tető
szeletelt mandula
60 g kristálycukor


*Nem vagyok növényi hívő, de most a tutibiztosra szerettem volna menni, ne csússzon már szét a lelkem pont karácsonykor! 

T I P P | A tésztát akár jóval hamarabb is elkészíthetjük, hideg helyen tartva tökéletesen eláll, megvár bennünket, amíg betöltésre nem kerülnek.

1.Resztelés. A tojásokat (4 db) előkészítem, felütöm egy kis edénybe. A vizet, a vajat, a sót és a vaníliás cukrot egy nyeles lábasban melegíteni kezdem, majd amikor már elolvadt benne a zsiradék, állandó, először habverős, majd fakanalas keverés mellett hozzáadom a lisztet. Fontos, hogy csomómentes és sima legyen. Közepes lángra kapcsolok, majd a tésztát folyamatos mozgásban tartva (itt már fakanállal) hevítem, azaz resztelem körülbelül 3-4 percen keresztül, amíg az aljára kicsit le nem tapad a massza, az edény falától pedig el nem válik, közben pedig amolyan sistergő, zizegő hangot hallunk.

2.Előmelegítem a sütőt 230 fokra. A tésztát egy nagyobb tálba borítom – ekkor kézi habverővel, vagy a robotgépem üstjébe teszem és krémkeverő karral keverni kezdem, majd egyenként hozzáadom az egész tojásokat, mindig megvárva, amíg a tészta az adott tojást fel nem veszi. A tészta állaga akkor jó, hogyha habzsákból kinyomhatónak tűnik, de amint a 4. tojást is felvette, rendben lesz. Csillagcsöves habzsákba töltöm a tésztát és sütőpapírral bélelt tepsire diónyi halmokat nyomok egymástól 6-7 cm távolságra, mert igencsak a duplájára fognak nőni.

3. Sütés. Az első minimum 15 percben ne nyitogassuk a sütő ajtaját. A fánkocskákra vizet spriccelek a kezemmel, vagy, én a mellettük lévő barázdákba virágspriccelőkékkel rendes várárkot alakítottam ki, így gőzösítve a sütőteret és biztosítva nekik a duplájára, hanem a triplájára növekvés vissza nem térő lehetőségét. 230 fokon 10 percig sültek, néha-néha rákapcsoltam a légkeverést, majd amikor már valószínű, hogy elérték a végleges formájukat, levettem a sütő hőfokát 160 fokra és további 15-20 percig sütöttem őket. A végefelé megforgítottam a tepsit és kapcsoltam rá egy kis légkeverést, hogy a másik oldaluk is megfelelően pirult legyen. Sütés után közvetlenül – ahogy azt a suliban az eklerekkel tettük – még melegen, vékonyan, megkenhetjük őket sárgabaracklekvárral.

4. Sárgakrém. Kimérem a tejet, amiből durván 850 ml-t nyeles lábasba teszek, sózom, majd belemérem a kristálycukrot. A tojásokat kettéválasztom a fehérje mellé előkészítem a kézi robotgépem indításra készen, konnektorba bedugva, a sárgáját egy nagyobb tálba választom szét és elkeverem a tej maradék (150 ml) részével. majd csomómentesre keverem a liszttel és a pudingporral. 

A tejet felforralom, majd amikor már  forr, lehúzom a tűzről, hogy ki ne fusson és hőkiegyenlítéssel hozzákeverem a sárgájás keveréket: először merőkanállal átteszek a sárgájás pudingos keverékbe a forró tejből, kézi habverővel elkeverem, majd ismét merek bele 1-2 kanállal, elkeverem. Végül a tejhez öntöm, spatulával belekaparom maradékmentesen, majd visszahúzom a tűzre (közepes lángon főzöm tovább) és habverővel addig kavargatom, amíg sűrűre és csomómentesre össze nem fő. Közben a másik kezemmel nem túl kemény, lazább habbá verem a tojásfehérjét. A főzött krémet egy nagy tálba átkaparom, majd habverővel apránként beledolgozom a tojásfehérjehabot.

Megjegyzés: Tankönyv szerint a tojásfehérjét a kristálycukorral verem fel.

5. Töltés. Csillagcsöves habzsákba töltöm (nekem eddig még csak egyetlen egy Sőregi 857 van) és a leskalpolt/kilyukasztott képviselőfánkok bendőjébe töltöm, majd először csak egy széles kört húzok rájuk, majd megvárom, amíg ez a réteg kicsit megköt, aztán még egy kör jöhet rá. Legalábbis ez az original változat 2 réteg sárgakrém, 2 réteg tejszínhab. Persze ezt megenni teljességgel lehetetlen, mondhatom gyakorlat után is igazán viccesen mutattunk az egri pláza parkolószintjén papírtálcával a kezünkben képviselőfánkképpel vigyorogva az előző perc gyönyöreitől.

6. Tejszínhab. Az előzetesen minimum 24 órán keresztül hűtött habtejszínt felverem. A zselatint kimérem, majd egy másik kis kávésbögrébe vizet forralok, majd kicsit várok, ne legyen tűzforró, majd ráöntöm a zselatinra és elkeverem. Szépen felolvasztom és amikor már csomómentes, veszek hozzá a felvert tejszínből (hőkiegyenlítés jelleggel) elkeverem, majd még egy nagy teáskanállal tettem át, végül a felvert tejszínhez kevertem, átkevertem még egyszer a mixerrel. Habzsákba töltöttem és először csak 1 réteget kaptak a fánkok, majd még egyszer átmentem rajtuk. Mivel elég magas lesz a TORNYUNK, egyrészt figyelni kell merre dől, és a krémrétegeket ehhez mérten alakítani, egyensúlyba hozni, másrészt a halmokat inkább terebélyesebben és laposabban próbáljuk meg rányomni.

7. Karamellcsurgatásos mandulatető. Vagyis nem is igazán karamell, mert igazán autentikus akarok lenni, Dobos cukrot kellene rá csurgatni – leheletnyivel a karamell előtti állapot. Az előzetesen levágott tetőket sütőpapírra teszem. A kristálycukrot egy vastag aljú nyeles lábasban felolvasztom, majd fakanállal kevergetve, szétütögetve a benne lévő kristálycukor darabokat karamellizálom, néha le is húzhatjuk a tűzről a vége felé, mert már elég forró lesz a cukrunk, hogy magától is működjön a folyamat. Amikor már elég sötét színű, lecsurgatom vele a kalapkákat, majd megszórom szeletelt mandulával. Miután rácsurgattam az összeset, az edénybe vizet engedek gyorsan és visszateszem egy kicsit a tűzre, mert így könnyebben el tudom majd mosni. A tetőket késsel körbevágom, majd miután a tejszínhabréteg is rákerült a fánkocskákra FERDÉN (hogy köszönjön) ráhelyezem őket óvatosan.

Minden cukrásziskolai gyakorlati napomhoz társítok bejegyzéseket, amiben az ott tanultakat és a recepteket összegzem, megtalálhatjátok őket  a CUKRÁSZ-FEJEZETEK menüre kattintva. Ide jönnek majd szépen sorban. 

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s