Fehér csokoládés vajkrémmel burkolt epres-mascarponés túrótorta

Észrevettem, hogy tesóm szülinapi tortája az évek során fejlődésem mércéjévé vált a saját a szememben. Mióta erre rájöttem, hogy milyen királyul össze tudom magam hasonlítani, egyre durvábban tolom az önmeghaladás képességét, és valahogy minden évben brutálisabban készülök erre a tortára. Bizonyítani szeretnék magamnak, ami tökre sikerül, mert mindig úgy érzem, hogy ‘Ezazz Hanna, szintet léptél!‘. Mondjuk idén csúnya lenne, hogyha ugyanolyat sütnék, mint tavaly. Azért 1 év cukrászsulinak már kristálytisztán látszódnia kell, legalábbis illik. Zárójel: nem szeretem a kell szót, mert előbb utóbb abból muszáj lesz és az nem oké.

Hú viszont a következő évi, 2020-as tortára már most kíváncsi vagyok. Oyan nekem, mint az országtorta! Jövőre fogok végezni, pontosan valahogy ilyen tájban lesz a vizsga, a tanulók a cukrászdában is pont most, hétfőn-kedden harcoltak meg a papírjukért. Nagy menet volt, mint egy mini Ide süss! a Viasaton.

Visszakanyarodva az idei tortára. A koncepciót Lenke közölte: olyan legyen, mint Adrián svájci vajkrémmel burkolt barackos-mascarponés túrótortája, csak epresben. Oké. Tehát az alap adott, szuper, így nem jár kismilliófelé a fejem, hogy a jó életbe, mégis a millió variáció közül milyen legyen?! Ahh vagyis de, mert a családi szülinapra még nem találtam ki a kombinációt, hát lehetetlen választani!!!!! Képtelen vagyok!

A recept rövid áttekintése
Első nap teendői
I. Roppanós édes tölcsér & fehér csokoládé
II. Eperzselé
III. Piskóták sütése

Második nap feladatai
IV. Krém elkészítése
V. Torta betöltése
VI. Burolás + díszítés

Továbbgondolva az alapkoncepciót, előző nap (szerdán) készítettem hozzá egy roppanós, tört édes tölcsérből készült fehér csokoládé réteget, egy epervelő zselét és a szaftos, tejfölös, olajos piskótalapokba, a sütőben előzetesen megpirított szeletelt héjas mandulát kevertem. Viszont hogyha már mandula, hoppá, nekem van egy 200 grammos marcipánkám, amit még valamikor akciósan vettem, kinyújtom és 2, egyenként 70-80 grammos marcipánlapot elrejtek a krémrétegek közé. Az eperlekvár ebből a tortából sem hiányozhatott és persze az eperdarabok sem. Azt hiszem, nem hagytam ki semmit a felsorolásból. A kréme eszméletlen könnyű, lágy, mascarponés túrókrém lesz, igazán ennivaló. No, most pont itt tartok, betöltöttem, hűtőbe tettem dermedni. Csütörtök délután 15:36 van.

Este elkészítem a fehércsokoládés vajkrémet a burkoláshoz és először csak finoman, hogy a morzsákat becuppantsa, átkenem, visszateszem legalább 30 percre dermedni, majd még egyszer átkenem, de ekkor már igyekszem “tükörsimára” és csak finoman, mert egy szolid, lágy és nőies, naked cake a terv. Minimál dizájnnal. Csak lazán. (Hát, ez nem igazán jött össze, totál rokokó lett! :D) Mondjuk a múlt héten már legyártottam hozzá legalább 100 habcsókot és ma is minimum 50 darabot. Jóó, nem csak ehhez, mert ez a mennyiség legalább fél évig kitart majd.


No, kezdjük. Első nap.

I. Roppanós édes tölcsér & fehér csoki réteg
65 g fehér csokoládé
3/4-ed édes tölcsér apróra törve

Szilikonos sütőpapírral felrajzoltam egy 18-19cm-es kört. A fehér csokit mikróban megolvasztottam, majd belekevertem az összetört tölcsért és kikentem a megrajzolt részre. Félretettem másnapig. (Legközelebb nem árt valami lazítóanyagot beletenni, mert nagyon szilárd lett a réteg, még jó, hogy a legalsó piskótára tettem, mert nehezen lehetett elvágni.)

II. Eperzselé
200 g eper összeturmixolva, átpaszírozva (persze magosan is lehet)
15 g vaníliás pudingpor
1 kávéskanál citromsav az eper színe miatt
1 evőkanál cukor

Egy 18 cm-es tortaformát kibéleltem frissentartó fóliával, ide fogom beleönteni az eperzselét, úgy, hogy a tetejére is rá tudjam majd hajtani, rendesen be tudjam csomagolni vele. Az eperpüré egy részében csomómentesre kevertem a pudingport, majd a közben már melegítés alatt álló maradék (cukros, citromsavas) eperpüréhez kevertem. Amikor már kifőztem belőle az összes keményítőt és besűrítettem, mehet forrón a kibélelt kuckójába, becsomagol, kihűt. Ha kihűlt, akár a fagyóba is bemehet másnapig.

III. Szaftos-tejfölös-olajos piskóta pirított, szeletelt mandulával
360 g Bl55 búzafinomliszt
1 csomag sütőpor
1 óriási csipet só
4 tojás kettéválasztva
200 g kristálycukor (ebből: 120 g a sárgájához kerül + 80 g a fehérjéhez)
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
150 ml olaj
100 ml tej
100 ml tejföl
+ 2 marék szeletelt mandula pár percre bedobva sütőpapírral bélelt tepsin a sütőbe, hogy átpiruljon

Piskóta elkészítése
1. Hozzávalók kimérése. A lisztet összeszitálom a sütőporral és a sóval, majd jól elkeverem. A tejet összekeverem a tejföllel, az olajat kimérem. A tojásokat kettéválasztom, ehhez 2 nagyobb tálra lesz szükségem. 2. Sárgája & fehérjehab elkészítése. Kimérem a kristálycukrot, majd a 120 grammot a sárgájához adom és kézi mixerrel fehéredésig verem, ekkor kis adagokban, lassú keverés mellett hozzáöntöm az olajat, majd hogyha felvette a massza, jöhet hozzá a tejben elkevert tejföl is, végül belereszelem a citrom héjét. Amint egynemű és folyékony a massza, elmosom a habverőkarokat és elkezdem felverni a tojásfehérjét, majd amikor már jó levegős, habos, jöhet hozzá kanalanként a 80 g kristálycukor. Nem verem túl, éppen csak annyira, hogy a habnak lekonyulóan csúcsos vége legyen a mixeren.  3. Piskótatészta összeállítása. Előmelegítem a sütőt 175 fokra. A sárgájás részhez kanalanként hozzáadjuk a lisztes keveréket, majd spatulával folyamatosan el-elkeverem, ekkor még kicsit csomós néhol, de jó lesz az, majd hogyha az összes lisztet belekevertem, apránként jöhet a tojásfehérje belekeverése, az elején intenzívebben is lehet, mert elég szilárd a masszánk, de a végére nagyon szép, levegős piskótatésztát kapunk. 4. Sütés. A tésztát 2 db 19 cm-es szilikonos sütőpapírral kibélelt tortaformába öntöm (az oldalát nem sütőpapírozom, nem zsírozom-lisztezem, tehát csak az alját béleltem ki papírral, mert a piskótát ki/fel fogom kenni, húzni az oldalára habkártyával, így nem púposodott fel olyan mértékben) formánként ~545 grammal töltöm meg őket. 175 fokos sütőben 30 percig, majd 155 fokon további 25-30 percig sültek. Formában hagytam őket kihűlni.

Második nap.

IV. Krém (összesen ~845 gr, de érdemes lemérni)
250 g túró (fagyasztóból elővett, mert így apró darabokra bomlik és könnyebben elosztható)
250 g mascarpone
250 g állati habtejszín – jól lehűtött*
1 csomag habfixáló
100-110 g porcukor
óriási csipet só (1/3 kávéskanál)
1 csomag vaníliás cukor
(bazsalikomos) eperlekvár – laponként 2 evőkanál
180 g apróra vágott eper

*Előtte minimum 24 óráig hűtőben tartom, előtte kicsit még fagyóba is beteszem 10-15 percre max. Jaj és legjobb, hogyha a Penny saját márkás világoskék gyerek szívószálas üdítő dobozosát veszitek, az a legjobban felverhető. Istenem, hogyha én ezt hamarabb tudom, nem kínlódok olyan sokat a tejszínnel. Azért az necc, hogy cukrászsuliba járok, de állati tejszínt nem tudok felverni, vagy legalábbis eddig nem tudtam. Mióta ezt használom, a habverőkarokat és a fehérjeshake-es hosszított műanyag poharamat is bevágom előtte a fagyasztóba + a habverés közben porcukrozom, a végén pedig 1 evőkanál mascarponét hozzáadok, esküszöm olyan lesz, mint a hulala. Nem ámítás! Annyira boldog vagyok, hogy a hulalamentes, tartós tejszínhab problematikájára van megoldás!
Tehét a krém. A tejszínt habbá verem a fent leírt trükkökkel, jöhet közben bele az átszitált porcukor, a mascarpone, meg talán elfér az az 1 habfix, végül belekeverem a túrót, a sót, a van. cukrot, a citromhéjat.

V. Összeállítás
Lényegében minden a kép alapján történt. A 2 piskótalapot először leskalpoltam, majd kettévágtam: így adott 4 db ~2,5 cm vastag lapom. Én ezeket is kettévágtam, ekkor lett 8, de nem szedtem külön, hanem (laponként 2 evőkanál) eperlekvárral össze is ragasztottam őket gyorsan, tehát ismét 4 lapom lett.
Oké. Első lapra a krém 3/8-ad részét fogjuk rákenni. Közvetlenül a lapra jött egy kis krém, majd a fehér csokoládés roppanós réteg, majd ismét krém, aztán a kinyújtott marcipán lap (70-80gr), végül a krém maradéka (már abból a 3/8-ad részből) és megszórtam apróra szeletelt eperdarabokkal.
Jöhet rá a második lap. Kicsit lenyomkodom a lapot. Felhasználható hozzá a krém 2/8-ad része, középre megy az eperzselé, tetejére ismét eperdarabok.
Harmadik lapra (miután kicsit lenyomkodtam) a krém maradék 3/8-ad része kerül, közepébe jön a marcipán lap, tetejére eperdarabok. Itt érdemes kicsit még félretenni a krémből, hogy nagyjából nakedre át tudjuk kenni a tetejét és az oldalát. A történetet a negyedik lappal zárom, lenyomkodom, átkenem.

“Szétbombázott” tortatervem

VI. Fehér csokoládés vajkrém burkolat (160 g-t használtam fel)
35 g habtejszín min. 30%-os
20 g kristálycukor
160 g szobahőmérsékletű vaj min. 80-82%-os
125 g fehér csokoládé

A habtejszínt a kristálycukorral éppenhogy csak felrottyantom, majd átöntöm egy fém tálba (jobban hűl) és a robotgép habverő karjával hihűlésig verem. Ekkor apránként hozzáadom a vajat, habosítom közben feszt, végül jöhet hozzá a mikróban óvatosan félpercenként ki-kivéve, átkeverve megolvasztott fehér csokoládé. Na, ezzel fogjuk bevonni a tortát. Brutálisan finom. Én sajnos/háát nem sajnos, dupla adaggal indítottam a bevonáshoz, tehát teljesen túlszámoltam az adagot, így a hétvégi családi szülinapi torta tölteléke lett belőle, áfonyachutneyt készítettem mellé. Awwwwh, brutál torta lett! Még talán finomabb, mint ez! Egyébként krémünk kíválóan fagyasztható. Kiengedés után átkeverjük, habosítjuk és tádáám!

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s