Baaaah ez micsoda kalács! Valahol a fonott kalács és a békebeli, blundel tésztás kakaós csiga között helyezném el.
Egyvalamit leszögezek már az elején: igen veszélyes!
Borzasztóan eteti magát.
Szinte ordít, hogy tekerjük le róla a csokoládés fonatokat. A lényeg pedig, a legfinomabb része -szerintem- a megannyi ropogós szélfonat, amire rápirult az álomízű csokoládé és kicsit rákaramellizálódott a cukor.


Forró, habos tejjel ettem.
Idén tavasszal kalácsban utazom, ez már tisztán világít. Megfigyeltem, hogy minden évszakban kialakul valamilyen sütős-függőségem, hát most ez a kalács. Télen a kenyér volt és szerintem elmondható, hogy az utóbbi időben a kovász szót írtam le a legtöbbször. Ezt a kalácsot is kovásszal készítettem, de tökéletesen működik bármilyen fonott kalács recepttel, mert én is egy alap fonott kalács receptre varázsoltam rá a jeruzsálemi csokis kalács, a babka jellegzetes fonásának vonásait.
Egyébként egy faék egyszerű kalácsról beszélünk.
Rákenem a tölteléket, feltekerem és kettévágom. Ennyi a titka.
Ha nincs kovászod, akkor ezzel a fonott kalács recepttel készítsd el a babka tésztáját! A formázást és a töltelék elkészítését pedig lentebb megtalálod.
Woven bread, egy brutál csokoládés fonott kalács
E l ő t é s z t a – 12 órával hamarabb elkészítem
100 g kovász
50 g víz
40 g liszt (BL80)
2 borsónyi friss élesztő
F ő t é s z t a
az egész előtészta
1 kis borsónyi élesztő
50 ml tej
1 egész tojás
40 g kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
1 lapos kávéskanál fahéj
1 citrom reszelt héja
2 marék mazsola
2 evőkanál burgonyapehely (elhagyható – lazább lesz tőle a kalács szerkezete)
270 g liszt (nálam 50g tönköly, 100g rétesliszt, 120g BL80)
25 g PUHA vaj
25 g PUHA zsír
T ö l t e l é k
90 g tejcsokoládé
70 g vaj
50 g porcukor
2 evőkanál kakaópor
Előtészta. Kimérem a kovászt, elkeverem a vízzel. Belemorzsolom a friss élesztőt, majd elkeverem a liszttel. Letakarom és 10-12 órán keresztül a konyhapulton hagyom érni. A mazsolát 1 evőkanál igazi rumba áztatom és felöntöm annyi vízzel, amennyi éppen ellepi.
Főtészta: Az előtésztában elkeverem a a tejet, belemorzsolom a borsónyi élesztőt, a tojást, a fahéjat és a cukrokat (kristály+vaníliás). Belereszelem a citrom héját. Beleszitálom a lisztet/liszteket, dagasztani kezdem. A dagasztás második felében több részletben (legalább 3-4) hozzáadom a zsiradékot (vaj+zsír), mindig megvárom, amíg a tészta felveszi az adott adagot. Deszkára borítom, kézzel is jó alaposan átgyúrom. Lisztezett kelesztőtálba teszem és letakarva a duplájára kelesztem kb. 1-1,5 óra alatt.
Ha megkelt 3 egyenlő részre osztom, alaposan átgyúrom, majd lisztezett deszkán, letakarva 40 percig pihentetem. Elkészítem a tölteléket. A vajat megolvasztom. Legalább 3 részletben beletördelem/belevágom a csokit, várok fél percet, majd elkeverem. Ekkor már levettem a főzőlapról, csak néha-néha tettem vissza egy lopott kis melegért, hogy jobban olvadjon. Csomómentesre keverem benne a kakaóport, majd hozzászitálom a porcukrot és szintén elkeverem. Hidegre teszem hűlni.
A tésztákat egyenként ~45×21 cm-es vékony téglalapra nyújtom. Hogyha nagyon szilárd a töltelék kicsit alágyújtok, így jobban kenhetőbb lesz. Rákenem a vékony tésztákra, majd egyenként mint a bejglit, feltekerem őket. Hosszában mindet kettévágom 3-3 szálat összefogok, így két vastag szálam lesz és pontosan ÍGY befonom. Letakarva 20 percig kelesztem, lekenem 1 egész, kicsit felvert tojással, majd további 20-30 percig kel. Ismét lekenem. 180-185 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt megsütöm.
Kedves Hanna! Ez a kalács még annál is ’brutálabb’, pedig már a fotó és leírás alapján is annak tűnt!! 🙂 🙂 🙂 A legfinomabb kakaós csigákat is kenterbe veri (babka jellegű kalácsot még nem készítettem)!! Pláne h ez tovább friss marad (ha egyáltalán van esélye megmaradni). A látvány + az illat (mazsola helyett kandírozott narancshéjjal szórtam meg a tölteléket) + a tejcsoki alapú csokis-kakaós töltelék mennyei!
Idő hiányában élesztővel készítettem a kovászos verzió receptje szerint (Nem kovászolók kedvéért: az előtészta és a főtészta liszt- és folyadékmennyiségeit össze kell adogatni. 10 dkg kovász = 5 dkg liszt + 5 dkg folyadék (itt tej), a friss élesztő összesen 1,5 dkg volt + még 1 kis tk kovászt is belecsempésztem, bár nem hiszem h ez túl sokat osztott-szorzott volna).
Hogy reggel frissen vehessem ki a sütőből a tésztát este gyúrtam össze, 35 fokon a duplájára kelesztettem, nyújtottam, megkentem, feltekertem, félbevágtam, befontam (gyönyörűség, szebb, mint egy szokásos babka) és folpackkal letakarva ment éjszakára a hűtőbe. Kora reggel sütés előtt kb 1 órával kivettem a hűtőből, egész tojással lekentem és kb 35 fokra, meleg vizes edény kíséretében beraktam a sütőbe, míg szépen megkelt (nem árt egy hőmérőt a sütőbe tenni, h azért ne legyen 40 foknál több). Sütés előtt még egyszer lekentem.
Számomra egyedül az ízesítés volt készítés közben szokatlan: a nyers tésztában a citromhéj és a fahéj egymás mellett nem tűnt harmonikusnak, ám amikor a csokis-narancsos ízekkel összesült… A csoki mellett a fahéj már nem érződött dominánsnak, a citromhéj pedig remekül rímelt a kandírozott narancshéjjal. 🙂 A lehető legtökéletesebb szinergia!
Ami egy kicsit a vártnál lassabban ment: a hosszú, vékony tésztacsíkok kinyújtása, pedig nem volt túl masszív a tésztám + időnként hagytam a sikérszálakat pihenni. Nem egy csettintésre készült el, viszont a látvány és az íz kedvéért mindenképp megérte!!
Ezer köszönet a receptért, nagyon ajánlom Mindenkinek! 🙂 – Elnézést a hozzászólás hosszáért (az elragadtatás számlájára írható)! 😉
KedvelésKedvelik 1 személy
Kedves Zita!
Nagyon köszönöm a visszajelzést és a receptleírást, annyira örülök, hogy ennyire ízlett!😍✨
KedvelésKedvelés