Palócleves bográcsban

Főételek

Heves megye egyik községében, egy hangulatos, tündéri kisvendéglőben, valami fantasztikus palóclevest ettünk!! Annyira tökéletesen eltalálták, hogy azóta is AZT emlegetjük! Szenzációsan jól főznek ott.

Régről ismertem ezt a helyet. Általános iskolás síeléseim után a kis sícsoporttal, full kifáradva sokszor itt vacsoráztunk hazafelé. Mindig sztrapacskát ettem, amit betyár finoman készítenek.

Idén télen, pár év elteltével, ismét arra tévedtünk. Ott és akkor jöttem rá, hogy felőlem lehet egy étterem bármilyen gourmet, csöppnyi adagokkal, miliméter pontossággal a tányér közepére igazítva.. én már hosszú idő óta először, itt, ebben a piros kockás kisvendéglőben ettem igazán jót! Számomra minden csillagot megnyert aznap.

Egyértelmű volt, hogy az idei év első bográcsozásán megpróbáljuk utánozni az utánozhatatlat. Minden tudásunkat és ízlelőbimbóink emlékezőképességét összeszedve megpróbálkozunk összehozni a nagybetűs PALÓCLEVEST! Annyira tökéletesen alakult minden – vagy csak nagyon éhesek voltunk -, hogy az első kóstolás után már a kisvendéglőben éreztük magunkat! Eszméletlen finom lett.
Kovászos, pirított hagymás kenyérrel és tejföllel ettük.

Palócleves bográcsban

Hozzávalók 6-7 literes bográcshoz

Húsok
500 g marha gulyáshús
600 g sertés pörkölthús
150 g szalonna (mangalica)

Zöldségek
3 db közepes vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 db sárgarépa
1 nagyobb db fehérrépa
100-150 g zöldbab
4 db krumpli
2 tv paprika
1 db paradicsom

Fűszerek
5db babérlevél
1,5 evőkanál pirospaprika
só, bors, 1 kávéskanál őrölt kömény
1 kis csokor kapor
1 csokor friss petrezselyem
70 g sűrített paradicsom (konzerv)
1 evőkanál nagymama csodapaprika-paradicsom főzetéből – Elhagyható persze, mivel tök egyedi hozzávaló, én is csak azért tettem bele, hogy fogyjon. Gondoltam nem árthat! És mennyire jól gondoltam.

Előző este előkészítem a marhahúst, felkockázom, pörköltalapot készítek, jó sok (1ek) pirospaprikával elkészítem pörköltnek. Felkockázok 1 vöröshagymát, olajon megdínsztelem. Lehúzom a tűzről, beleteszem a pirospaprikát, elkeverem. Felöntöm kb fél dl vízzel, majd visszateszem a tűzre és összeforralom, kicsit lefőzöm a levét. Ha már sűrűbb, beleteszem a húst. Kb 2-2,5 órán keresztül főzöm.

Másnap, már a bográcsban. A kockára vágott szalonnának kisütöm a zsírját, ebben megpirítom a 2 db felkockázott vöröshagymát és a fokhagymát. Beleteszek 1/2 evőkanál pirospaprikát, felengedem kis vízzel (1 dl), belerakom a felkockázott disznóhúst, hozzáteszem a zöldségeket (fehér és sárgarépát, paradicsom, tv paprika), a petrezselyemzöldet. Mielőtt felengedem vízzel párolom pár percig a húst és a zöldségeket. Majd felengedem.

Két részletben ízesítem, most és majd a végén még egyszer. Jöhet bele a babérlevél, sűrített paradicsom, só, bors, kapor, őrölt kömény, nagymama csodapaprika-paradicsomizéje. Ha már a disznóhusi félig megfőtt (kb 1 óra múlva), mehet bele az előző nap előkészített marhapörkölt. A krumpli és a zöldbab majd csak a végén kerül bele kb. további 1 óra múlva, majd még 30 percig főzöm.

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s