Végtelenül puha-pihe krumplis barhesz

húsvét, kelt tészta

Jaaaj csoda egy szaftos-foszlós, krumplis, végtelenül puha-piheség, amit még a vasárnapi ebédről megmaradt, főtt krumpliból készítettem, kivételesen: totál fehérliszttel, ráadásul finom fehérliszttel. Semmi magas fehérjetartalom, semmi hókusz-pókusz, csak egy mezei BL55. A legkülönlegesebb kenyér-kalács (barhesz, ünnepi kenyér), amit életemben ettem.

Itt-ott még hó és tisztára hideg, de nekem be kellett mennem a belvárosba. 9-kor nyitott a célállomásom, előtte beültem egyet kávézni. Jajj ezeket az apró, lopott pillanatokat úgy szeretem, amikor tényleg van időnk. Lehet ez akár 5, vagy 15 perc, de ott van nekünk és arra használhatjuk fel, amire csak akarjuk! Szóval egy csupa tejhabos cappuccino után elintéztem dolgom és bevetettem magam az főutcai antikváriumba, hátha van valami igazán nekem való. Hátha.

Háát, persze kezdhettem volna azzal is, hogy – Jó napot kívánok, merre vannak a szakácskönyvek? – mert akkor megspóroltam volna egy minimum félórás nyaktekervényes szájtátva nézelődést, néha komolyan annyira béna vagyok – na de, aztán megtaláltam Őt: a dr. Zackel Erna, Süssünk otthon – Kenyér, péksütemény, lángos, pizza, kalács, kuglóf háziasan c. könyvet, majd hatszáz forinttal könnyebben és a lehetséges sütögetések végtelen variációjának boldogságától megrészegülve szaladtam ki vele – homlokig érő mosollyal persze.

Becses könyvszerzeményeimre mérhetetlenül vigyázok, hurcolászom magammal könyvkupacomat keresztül-kasul a házon, kanapéról a konyhába és fordítva. Olvasom, forgatom őket és várom az elhatározás szelét, ami jelen barheszünk esetében pontosan azon a napon született meg, amikor sütésmentes pihenőnapot tartottam volna. Volna…

Hozzávalók a hatszázkilencvenkét grammos barheszhez

400 g BL55
160 g főtt krumpli + a főzővíz
200 ml langyos víz vagy a krumpli főzővize!!
1,5 tk só
1 tk cukor
1 cs. szárított élesztő/ vagy 20 g friss élesztő / vagy 40% kovász 160 gramm
Kenéshez: 1 db sárgája, egész mákszemek

Alapanyagok. Kimérem és átszitálom a lisztet, elkeverem benne a sót, a cukrot és a szárított élesztőt. Hogyha friss élesztővel készítem, kis langyos vízben felfuttatom a cukorral/ hogyha kovászt használok, a burgonya főzővizében, vagy a langyos vízben, csomómentesre keverem. A vizet/krumpli főzővizét hozzáöntöm, majd jöhet bele a kihűlt, áttört krumpli is.

Dagasztás. Az alapanyagokat először jó alaposan összegyúrom, majd szép, fényes felületű tésztát dagasztok belőle a cukisuliba tanult módszer szerint. Fogjuk a tésztát és enyhén lisztezett felületen elkezdjük mondjuk először jobb tenyerünk közepétől indulva GÖRGETVE toljuk el magunktól baloldali irányba, némi erőkifejtés kíséretében, majd visszahúzzuk középre. Aztán bal kézzel görgetjük jobbra. Hogyha jól dolgozunk, a deszkán egy szivecske fog kirajzolódni a tészta által felvett liszt helyén, hát lehet ennél szebb valami?! Imádom! A dagasztást addig végezzük, amíg a tészta rugalmas, egynemű és sima nem lesz.

Kelesztés. 2 órán keresztül, tállal leborítva a pulton kelesztem, majd 3 részre osztom. Ekkor ismét kel 30 percet, majd kicsivel nagyobb szálakká sodrom, mint a formakenyér-sütő hossza és hármas fonással összefonom. Finoman beillesztem a sütőpapírral bélelt formába, majd további 50 percet kelesztem.

Sütés. Közvetlenül sütés előtt lekentem egyszer 1 sárgájával és megszórom egész mákszemekkel. 230 fokra előmelegített sütőben sült 14 percig, majd lentebb vettem 190-re, ahol tovabbi 15 percig, ekkor borítottam rá alufóliát, majd 170 fokon sült. Összes sütés: 1 óra 15 p volt.

Hát hogy lehet valami ennyire puha, ennyire csillogó, ennyire gyönyörű!?

Hírdetés

Végtelenül puha-pihe krumplis barhesz” bejegyzéshez egy hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s