A banánlevél egy pihe-puha briós jellegű kelt tészta, tele fahéjas cukorral, a tetején és az alján pedig…. áá egy álom… ugyanis mindig kifolyik a rákaramellizálódott fahéjas kristálycukor. Meeeeeeeennnyei!
Lábjegyzet a címhez – persze hacsak nem vagy miskolci – különben némi magyarázatra szorul a tanodás jelző.
Nagy miskolci pékség volt a Tanoda. Fénykorában hatalmas élet volt a sütőüzem utcájában. A meleg kenyér illatát, amit éjjel-nappal lehetett ott kapni, a kis kiadó ablakot, ami bárkit kisegített az este, éjjel, hogyha elfogyott a kenyere, szinte csak hírből és párom útján ismerem.
Sajnos én már csak a végére csöppentem bele ebbe a birodalomba, a családba, Miskolcra.
Csak most fogom fel, hogy párom szüleinek volt egy péksége.
Hatalmas kincs. Volt.
Viszont a pékség szatócs jellegű kis mintaboltját párommal visszük tovább.
Ebben a pékségben készítették ezt az isteni finom, az országban szinte egyedülálló péksüteményt, amivel én sehol sem találkoztam eddig, se Egerben, se Debrecenben.. csak Miskolcon,
a banánlevelet.
A pékáru eredete Pável Bertalan orosházi pékmesterhez köthető
és egészen a 20. század elejéig nyúlik vissza.
Orosházi banán vagy banánlevél néven is ismert.
Orosházi banán / Tanodás banánlevél
T é s z t a (6 db)
300 g finomliszt
1 csipet só
1 egész tojás + 1 tojássárgája
+ 1 tojás a kenéshez
70 g porcukor (párom szerint kevés.. de könyörgöm a tetején van egy kiló kristálycukor!!)
125 ml 3,6%-os teljes tej
1 kávéskanál kristálycukor
12 g friss élesztő
25 g olvasztott vaj
T ö l t e l é k
kb 30-40 g olvasztott vaj
10 evőkanál kristálycukor
2 teáskanál fahéj
Tészta összeállítása & dagasztás
A langyos tejben elkeverek 1 kávéskanál kristálycukrot, beleszórom vagy belemorzsolom az élesztőt. 10 percig hagyom felfutni. Közben kimérem a lisztet, a porcukrot, a sót és elkeverem. Kimérem a vajat és mikróban felolvasztom. Ha felfutott az élesztő beleütöm az egész tojást,a sárgáját, majd a lisztes keverékhez öntöm, majd a robotgépem dagasztókarjával tésztává állítom össze. Egy evőkanállal kanalanként hozzáadom a megolvasztott vajat, majd tovább dagasztom. Hogyha teljesen elválik az edény falától leállítom a gépet, kelesztőtálba teszem a tésztát, vagy letakarom konyharuhával és duplájára kelesztem. (Mivel elég tömör, vajas tészta, ezért a kelesztése tovább tart kb. 50-70 perc, de azt is fontos megjegyezni, hogy épp tél van.)
Osztás & gömbölyítés
Ha megkelt (akkor jó, ha benyomom az ujjammal és visszarúgja magát) lisztezett pultra borítom. 6 egyenlő részre osztom. Gömbölyítem őket. Letakarom és 10 percig pihentetem. A töltelékez megolvasztom a vajat. Elkeverem a kristálycukrot a fahéjjal.
Formázás
A gömbölyített tésztát kb 12×12-es kockára nyújtom, lekenem vajjal és bőven megszórom a fahéjas cukorral. Feltekerem. A henger egyik végét bevágom a 3/4-ed részéig, a másik végén csak egy kisebb vágást ejtek. Sütőpapírral bélelt tepsire teszem. A nagyobb vágásnál lehajtom a tésztát a másik vége mellé, ekkor kinyílnak a fahéjas rétegek. Lekenem kicsit felvert egész tojással. Sütés előtt bepermeteztem vízzel. 190 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára megsütöm.