Mostanában úgy odavagyok a pogácsákért. Lehet túlértékelem, de szerintem valami fantasztikus egy étel. Sosem lehet megunni, elképesztően változatos: készíthetjük tepertővel, burgonyával, sajttal, különböző magokkal, kelt vagy akár leveles tésztából is. Jaajj és melegen a legfinomabb!
Valahogy annyira magyar és annyira jó. Egyébként gyökere egészen a középkorig visszavezethető. Az újkorban a magyar hétköznapi konyha leggyakoribb süteménye és levest követő főétele. /Magyar Néprajz IV./
Szerintem a tökéletes pogácsa..
-Sütés előtti nap elkészítem a tésztát, majd hűtőben pihentetem 1 egész éjszakán keresztül.
– A sütést pontosan úgy időzítem, hogy mire a vendégek beteszik a lábukat a házba, szinte pont abban a pillanatban vegyem ki a forró pogácsákat a sütőből.
– A hajtogatások közti pihentetést adjuk meg a tésztának!
– Jó minőségű alapanyagok – tehát lehetőleg nem gépzsír margarin. Margarintól egyébként a tésztánk hamarabb megöregszik.
– Szaggatás előtt kenjük le tojással (csíkozzuk, lekenjük, szaggatjuk), mert ha szaggatás után kerül lekenésre, lefolyhat a kis pogik oldalán a tojás, ami visszatartja, lefogja a tészta emelkedését, növekedését – főleg a hajtogatott, leveles pogácsákra érvényes. Cukrászon tanultuk.
Tökmagos pogácsa
Hozzávalók kb 54 darabhoz
500 g BL55 búzafinomliszt
50 ml tej
30 g friss élesztő
1 kávéskanál kristálycukor
250 g vaj
1 evőkanál rum (kis 0,05 l-es 35%-os rum, tehát NEM sütőrum és NEM rum aroma!)
1,5 evőkanál só
2 tojássárgája + 1 tojás a kenéshez
200 ml tejföl
2 nagy evőkanál kovász (~80g) – ELHAGYHATÓ!
100 g tökmag
puha vaj a hajtogatások közti lekenéshez – én most a libacomb kisült zsírját használtam
Langyos tejben elkeverem a cukrot, majd belemorzsolom az élesztőt. (Itt adom hozzá a kovászt is, elkeverem.) Felfuttatom letakarva 5-10 perc alatt. Közben a lisztet elmorzsolom a zsiradékkal (vaj,zsír), a sóval, majd a közepébe lyukat készítek és beleütöm a tojássárgákat. Majd a rumot, a tejfölt és a tejes élesztőt is. Összegyúrom kellően, dagasztom. Fóliába tekerve hűtőbe teszem egy éjszakára, de rögtön is nyújthatom, hajtogathatom, szaggathatom.
Másnap: a tökmagot serpenyőben mindenféle zsiradék nélkül megpirítom. Kiveszem a hűtőből a rétegek lekenéséhez a zsírt, vagy a vajat hogy egy kicsit lágyuljon. Kiveszem a hűtőből a tésutát és átgyúrom kicsit. Ezután vékonyra kinyújtom, kicsit megkenem a zsírral, vagy a vajjal – nem az egészet, csak ide is-oda is egy-egy kenés.
A tökmagot két részre osztom, rusztikusra töröm, az egyik felét ennél a hajtogatásnál szórom rá, a másik felét a következőnél és hagyok még egész tökmagokat is a pogácsa tetejére. Megszórom vele a kinyújtott tésztát.
Hajtogatom. Balról behajtom a 2/3-ad részéig, majd erre ráhajtom jobbról a tésztát. Lekenem ennek az arasznyi tésztacsíknak is a tetejét zsírral. Ismét megszórom tökmaggal. Majd lentről felhajtom a 2/3-ad részéig és a fenti tésztát pedig ráhajtom, így körülbelül egy kis kockát fogok kapni. Frissentartó fóliába csomagolom és beteszem a hűtőbe 30-40 percre. Ha letelt megismétlem a folyamatot, kinyújtom vékonyra, lekenem a zsírral, megszórom a tökmaggal, hajtogatom.. és 30-40 percig ismét pihentetem fóliába csomagolva a hűtőben. Majd ismét hajtogatom, de a hajtogatás után már 2 cm-es vastagra nyújtom ki. Becsíkozom késsel/borotvapengével a tetejét. Lekenem őket kicsit felvert tojással. Kiszaggatom, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom őket. Tökmagot teszek a tetejére.
200 fokon kb ~25 percig sütöm, addig amíg a teteje aranybarna színű nem lesz.
Kedves Levendulalány, nagyon, nagyon szépen köszönöm a pogácsa receptjeidet. Már néhányat elkészítettem, van amit többször is.
Pontosan ezt az ízvilágot szeretem és kerestem. Az édesanyám is, aki mestere a sütés-főzésnek, elismeréssel díjazta az “alkotásainkat” 🙂
KedvelésKedvelik 1 személy
Kedves Ildikó!
Nagyon-nagyon örülök, hogy sikerült megtalálni a kívánt ízt!🙂 Hú, ez bizony már nagy szó, hogy ilyen elismerést kapott!💕Köszönöm nagymamám nevében is, alapvetően az Övé az érdem, én csak lejegyeztem!🙂
KedvelésKedvelés
Kedves Hanna, ha a lisztet lecserélem 70% tk. tönköly és 30% fehér tönköly lisztre, akkor is ugyanígy viselkedik? És a kovász lehet tk. tönköly, vagy inkább fehér kovász legyen? Köszi 🙂
KedvelésKedvelés
Kedves Justine! Persze, nyugodtan lecserélheted a lisztet, és a kovászod is lehet tk. lisztből, annyiban fog változni a helyzet, hogy kicsivel több folyadékot fog felvenni a tészta.
KedvelésKedvelés