Szaftos, tejfölös piskóta alaprecept

torta

Legtöbbször sütött, kedvenc piskótatésztám. Egy szuper masszív piskótaalap, ami ugyanakkor zseniálisan könnyed és eszméletlen finom. Tökéletes mind a könnyed tejszínes-mascarponehabkrémes, mint a vajkrémmel töltött tortákhoz! Plusz adu, hogy gyönyörű szép sarkosan be tudjuk burkolni. Jótanács, emeletes tortát ne akarjunk vele építeni, teljes katasztrófába fulladtam abban a torta projektben, amit szoboszlói nagyszüleim gyémántlakodalmára kellett volna készíteni. Vagyis elkészítettem, csak nem lett emeletes, mutatom!

Vele készített tortáim
Svájci vajkrémmel burkolt barackos-mascarponés túrótorta
Erdei gyümölcs torta
Fehér csokoládés vajkrémmel burkolt epres-mascarponés túrótorta

Szaftos tejfölös piskóta

Hozzávalók 2 x 19 cm-es tortakarikához
Annyi magyarázatot igényel az átmérő kérdése, hogy én szeretem a magasabb tortákat, ezért sütöm 19 cm-es formában.
Szépre elkészíthető szerintem egy 20-22 cm-es formában is.

Sima piskóta
360 g BL55 búzafinomliszt
1 csomag sütőpor
1 óriási csipet só
4 tojás kettéválasztva
200 g kristálycukor (ebből: 120 g a sárgájához kerül + 80 g a fehérjéhez)
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
150 ml olaj
100 ml tej
100 ml tejföl

Hogyha KAKAÓS PISKÓTÁT szeretnénk..
a liszt 340 g -re csökken, 60 g kakaóport hozzászitálunk és 10 evőkanál tejet hozzáadunk.

M E G J E G Y Z É S
– Nekem 2 db 19 cm-es formám van, így egyszerre ki tudom sütni a lapokat, de ha egyenként tudjuk csak kisütni őket, akkor érdemes csak a fele adagot bekeverni először, hogy a felvert tojásfehérje ne essen össze az első piskóta sütési ideje alatt.

A lisztet a sütőporral (a kakaóporral, ha kakaós piskótát szeretnénk) és a sóval elkeverem. A tejet összekeverem a tejföllel, az olajat kimérem. A tojásokat kettéválasztom, ehhez 2 nagyobb tálra lesz szükségem. A sárgáját kézi mixerrel fehéredésig, habbá verem a 120 gramm cukorral, majd kis adagokban, lassú keverés mellett hozzáöntöm az olajat és hogyha felvette, jöhet hozzá a tej + tejföl, végül belereszelem a citrom héjét. Amint egynemű és folyékony a massza, elmosom a habverőkarokat és felverem a tojásfehérjét, majd amikor már jó levegős, habos, jöhet hozzá kanalanként a 80 g kristálycukor. Nem verem túl, éppen csak annyira, hogy a habnak lekonyulóan csúcsos vége legyen a mixeren.

Előmelegítem a sütőt 175 fokra. A sárgájás részhez kanalanként hozzáadjuk a lisztes keveréket, majd spatulával folyamatosan el-elkeverem, ekkor még kicsit csomós néhol, de jó lesz az, majd hogyha az összes lisztet belekevertem, apránként jöhet a tojásfehérje belekeverése, az elején intenzívebben is lehet, mert elég szilárd a masszánk, de a végére nagyon szép, levegős piskótatésztát kapunk. (Ha kakaós a piskótánk hozzáadjuk a 10 evőkanál tejet is.)

A tésztát 2 db 19 cm-es alján szilikonos sütőpapírral kibélelt tortaformába töltöm, formánként 545 grammot. A tésztát a közepétől indulva felhúzom a tortaforma felső széléig, így kevésbé lesz púpos. Félreértés ne essen, sajnos így is skalpolni kell majd a puklinkat, csak nem olyan nagyot, mintha nem húznánk fel. 175 fokos sütőben 30 percig, majd 155 fokon további 25-30 percig sütöm. Formában hagyom őket kihűlni.

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s