Mákos-mazsolás kovászos kenyér

kenyerek

Ahogy a mákszemek közt megbújik egy-egy édes kis mazsola, háát maga a csoda! Fogyasztását csak magában, mindenféle felvágott és ketyere nélkül, pusztán kis leheletnyi vajjal és finoman megsózva ajánlom!

Hozzávalók 915 grammos cipóhoz
250 g BL80 búzakenyérliszt
250 g kevert liszt (Nálam 100 g világos rozsliszt, 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt, 50 g graham liszt)
110 g érett kovász – előzőleg 2x etettem
8 g friss élesztő – pont ennyi kis nyúlfarknyi volt megmaradva a hűtőben, gondoltam, ne menjen kárba és még este sütni szerettem volna, így megengedtem magamnak ezt a kis csalást
370 ml víz
1 evőkanál étolaj
25 g egész mák
1 marék mazsola ~ 30 g
10 g só

†ELSŐ NAP REGGELÉN / vagy sütés előtt minimum 16 órával megetetem a kovászomat.
Kivettem a hűtős kovászomból 5 grammot, elkevertem benne 20 ml vizet és 15 g BL80 búzakenyérlisztet + 5 g teljes kiőrlésű rozslisztet, rácsavartam a mini befőttes üvegcsém tetejét és hagytam felfutni.†

5 g hűtős kovász
20 ml víz
20 g liszt (15 g BL80 búzakenyérliszt, 5 g teljes kiőrlésű rozsliszt)

ELSŐ NAP ESTE / vagy sütés előtt minimum 6-8 órával ismét etetek.
Körülbelül estére elfogyasztotta a táplálékát, így ismét megetettem: az üvegben lévő 40 g kovászt áttettem a dagasztógépem üstjébe, elkevertem benne 40 ml vizet és 30 g BL80 búzakenyérlisztet + 10 g teljes kiőrlésű rozslisztet. Ráhajtottam a gép tetejét, majd éjszakára a pulton hagytam erjedni, pihenni. Másnap reggelre már süthettem is vele.

40 g reggel etetett kovász
40 ml víz
40 g liszt (30 g BL80 búzakenyérliszt, 10 g teljes kiőrlésű rozsliszt)

Dagasztás. Kimértem a lisztet, elkevertem benne a mákot (2-3 ek.) A robotgép üstjében lévő kovászomat a vízzel összekevertem (kis habverővel), majd apránként hozzászitáltam a lisztet, addig kevertem fakanállal, amíg sűrűbb nem lett, majd a gépem dagasztókarjával dagasztani kezdtem, fokozatosan hozzáadva a maradék lisztet. Amint felvette, rámértem az étolajat, majd a végén hozzáadtam a sót. Szép, fényes, enyhén ragacsos tésztám lett. 

Kelesztés & hajtogatás.  Áttettem egy kelesztőtálba (vizes kézzel, így nem ragad). Rögtön áthajtogattam, amit 30 percenként követtek a további hajtogatások. Ezt 3x megismétlem. A hajtogatások során került bele a mazsola, amit előzetesen éppen csak annyi vízben, amennyi ellepi, felforraltam, majd leszűrtem és szárazra töröltem. (Tehát, hogyha 30 percenként hajtogatom, akkor ez így néz ki: mondjuk 12:00-kor először hajtogat, 12:30-kor hajtogat, végül 13:00-kor, majd 13:30-kor utoljára hajtogat.)

Sziromhajtogatás: Megfogom a tészta egyik szélét, elkezdem felfelé húzni, majd áthajtom a vele szemben lévő oldalra, 4-5 ilyen hajtogatással körbeérek a tésztán, aminek így egyre szebb lesz a tartása.

Formázás. A megkelt tésztát lisztezett felületre borítottam és óvatosan kihúztam egyenletesen kb. egy állított A4-es lapnál kicsit kisebb téglalapra. Az alsó harmadát felhajtottam a közepéig, majd először az egyik oldalát hajtottam a közepébe, majd a másikat, végül fent megfogtam a 2 kis csücskét és középen kereszt alakban a belsejébe hajtottam, majd fentről bejglihez hasonlóan feltekertem. Megfordítottam úgy, hogy az illesztés legyen alul és, mint a zsemle formázásánál körbe-körbe forgattam a tésztát az egyik kezemmel, a másikkal pedig szépen alá-alá tolom a kicsurranó részeket, majd fenekével felfelé a konyharuhával kibélelt, jól belisztezett szakajtóba tettem.

Kelesztés & sütés. Becsomagoltam konyharuhába és 1-1,5 órán keresztül kelesztettem. 1 óra 10 perc kelesztés után bekapcsoltam a sütőt, az alsó rácsra betettem a vaslábast és 240 fokra előmelegítettem. Mire felmelegedett, mehetett is be a kenyérke. Elővettem három nagy vágódeszkát, egyikre tettem a forró jénait, másikra a forró jénai tetejét, harmadikra pedig rátettem egy sütőpapírt, amivel együtt a kenyér felé teszem és egy határozott, ámbár óvatos mozdulattal ráfordítottam a már kibugyolált, szakajtóban lévő kenyeret. Levettem róla a szakajtót és a lisztes konyharuhát, határozott mozdulattal (legalábbis próbálkozom) bevágtam gilette pengével, majd megfogtam a sütőpapírt és beletettem a vaslábasba, spricceltem bele vizet, azaz egy párszor a virágspriccelőkémmel, majd tető rátesz és nyomás a sütőbe összesen 1 óra 5 percre sülni. Ezen belül 230 fokon 30-40 percig sült, majd levettem a hőfokot 200-190 fokra, végül pedig 1 óra sütés után vaslábas tetejét is levettem és fedő nélkül 5 percig  sütöttem. Akkor jó, ha az alja kongó hangot ad. 

Hírdetés

Mákos-mazsolás kovászos kenyér” bejegyzéshez egy hozzászólás

  1. Sokszor szoktam sutni a kenyeret ez a recept alapjan es az esetek 95 szazalekaban mukodik es nagyon finom kenyer lesz belole. Viszont valamikor megtortenik, hogy a masfel ora kelesztes utan, annak ellenere hogy a teszta szepen megkelt, a formazasnal elkezd ragadni a teszta es utana kezelhetetlen lesz, minden levego kimegy belole es mar nem is tudom ujra keleszteni, szoval kuka. Ez mitol lehet es hogy lehet elkerulni?

    Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s