Reggelim tökéletesen belefér az egyszerű és gyors receptek kategóriájába. Hatalmas előnye, hogy nem kell bekapcsolni hozzá a sütőt, serpenyőben sül!! A legtöbb időt azzal töltöttem el, hogy sütögetésem minden pillanatát sztoriztam, végül fix highlightkban rögzítettem Instán.
Antikvárszakácskönyv-kattanásom első kipróbált receptje…
Kezébe veszi, nézi-nézi, majd kimegy. Útközben az egyik szeme szinte már sír, de mindeközben már vezet és tudja, hogy csak két, hosszú, “Miért nem hoztam magammal?!” magátrágó nap után jön ismét Egerbe, mert persze ilyenkor bizton érezzük legbelül, hogy mindenkinek ez a régi, ütött-kopott, patkányrágott, Hatvany Lili által szerkesztett, 6,5 pengős, Ételművészet Életművészet könyv kell ezernyolcszázért. Aztán két nap múlva boldogan repül ki a boltból, hatalmas mosollyal, könyvvel a kezében. Felüti a macskaköves Dobó utcán, majd rögtön felkapja a fejét a legelőször megpillantott receptre:
M U F F I N S “Hát szenzációs ez a könyv! Mááár, akkkor (’37) muffin?!”
Igen-igen, csak hirtelen nem az amerikai, pihe-puha kevert tésztásra kellett volna gondolni, hanem arra az angol zsemlére, a ‘mekreggelisre, aminek eredete egészen a X. századi Walesig nyúlik vissza. Akkoriban a megmaradt tésztasallangokat a cselédek forró kövön sütötték meg. Tulajdonképpen tésztája lehet egy sima zsemle, kenyér- vagy akár tojással és vajjal dúsított kalácstészta is.
English muffin
Hozzávalók 9 db, egyenként 50 grammos zsemlécskéhez
285 g liszt (én BL80 búzakenyérlisztet kevertem teljes kiőrlésű búzaliszttel)
170 ml tej
1 egész tojás
8,5 g friss élesztő
1/2 teáskanál kristálycukor
1 kávéskanál só
+ 1 evőkanál kukoricadara a sütéshez
Kézi dagasztással. Beleszitálom a lisztet egy tálba, elkeverem benne a sót. A tejet meglangyosítom, feloldom benne a kristálycukrot, elmorzsolom benne az élesztőt, majd letakarom és pár perc alatt felfuttatom (~3 perc). Az élesztős tejbe beleütöm az egész tojást, kis habverővel elkeverem, majd az egészet a lisztes részhez öntöm. Fakanállal nagyjából összeállítom tésztává, majd deszkára borítom, jól átgyúrom (ekkor még rendesen ragad), majd dagasztom.
Dagasztás. Fogom a tésztát és elkezdem jobb tenyerem közepétől indulva GÖRGETVE eltolni magamtól baloldali irányba, némi erőkifejtés kíséretében, majd visszagörgetem középre. Aztán bal kézzel görgetem jobbra. Hogyha jól dolgozok, a deszkán egy SZIVECSKE fog kirajzolódni a tészta által felvett liszt helyén, hát lehet ennél szebb valami?! Imádom! Ha továbbra is ragadna a tészta, mossunk kezet, töröljük le az asztalról az ottragadt tésztadarabokat és száraz kézzel folytassuk tovább! A dagasztást addig csinálom, amíg a tészta rugalmas, egynemű és sima nem lesz, majd gömbölyítem, visszateszem a tálba és 30-40 perc alatt a duplájára kelesztem.
Formázás & szaggatás. A megkelt tésztát kifordítom a tálból enyhén lisztezett deszkára, majd durván 1 ujjnyi vastagra 26×21 cm-esre nyújtom. Lisztezett peremű 8 cm-es átmérőjű pohárral kiszaggatom. A maradék tésztát nekem 2x, vagy talán 3x kellett újra összegyúrnom és új zsemléket szaggatnom belőle. Ilyenkor pár percig pihentessük az újra összegyúrt tésztát, hogy ismét rugalmas és könnyebben nyújtható legyen.
Sütés. Felforrósítok egy serpenyőt, beleszórom a kukoricadarát és ráteszem a pogácsákat. Oldalanként én 4-5 percig sütöttem (elektromos főzőlapon), majd miután megfordítottam, fakanállal kicsit oválisabbra lelapogattam, hogy ne gömbölyded legyen, hanem süljön meg rendesen az egész feneke. Amint megpirult az alja, kivettem őket a serpenyőből.
Buggyantott tojás. Ebben a buggyantott tojás témában még meglehetősen béna vagyok, de igyekszem. Vizet forraltam 1 tk sóval és 1 tk 10% ecettel, majd finoman, óvatosan beleütöttem egy egész tojást A fehérjét fakanállal ügyeskedjük mindig mellé, ne szaladjon el a vízben. Óh isteni finom reggelim lett! Ebédre pedig tarkababfőzelékhez ettem, sült kolbászba tunkolva.