Paradicsomos húsgombóc

Főételek

Ne kérdezzétek paradicsomos húsgombóc vonzalmam miértjét, egyszerűen csak jött, bennem termett és úgy keltem, hogy imádom és igen, jelenleg azt kell, hogy mondjam ez a kedvenc kajám a töltött paprikával versenyben! A kedvenc egri helyeink című bejegyzésemben olvashattok vele kapcsolatos menza-élményemről! 🙂

Elkészítését nem szoktam túlvariálni, úgy készítem, mint a töltött paprikát, csak paprika nélkül. Ez nem AZ eredeti, tankönyv szerinti paradicsomos húsgombóc recept, hanem némi alakbarát változtatással tarkított, saját ízlésre szabott darabunk, tehát:

Sertéshús helyett pulyka

Ha darált húst veszek, akkor az mindig pulya. Egyszerűen azért, mert kevésbé zsíros és alacsonyabb kalóriatartalmú.

Olaj helyett kókuszzsírban pirítottam a hagymát

A kókuszolaj közepes zsírsavláncait könnyen megemészti szervezetünk, így hamarabb nyer belőle hosszan tartó energiát és nem raktározza el zsírként. Antioxidánsai védnek a szabad gyökök ellen és különböző baktériumok, vírusok, gombák ellen is hatásos. Segít a beleknek a tápanyagok felszívódásában, a vércukorszint stabilitásában. 

Rizs helyett bulgur

A bulgur makrotápanyagait összehasonlítva például a basmati rizzsel, szinte fele annyi szénhidrátot tartalmaz és kalóriatartalma is 44%-al kevesebb. A bulgur glikémiás indexe 48 (0-55 alacsony), míg a basmati rizsé 58 (56-59 közepes), így nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet étkezést követően és felszívódása is hosszabban tart. Gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmi rostban (100g főtt bulgurban / 4,5g rost), B-vitamint (B1,B2,B3,B6), vasat és mangánt is tartalmaz. A mangán részt vesz az anyagcsere folyamatokban és segíti agyműködésünket, hiánya terméketlenséget okoz.

Hideg főtt krumpli, mint rezisztens keményítő

De mit ér a paradicsomos húsgombóc főtt krumpli nélkül!? Szoktunk mellé enni egy keveset úgy, hogy először megfőzzük, majd kihűtjük a krumplit, így szerkezete megváltozik és úgynevezett rezisztens, ellenálló keményítővé válik, ami képes eljutni a vastagbélig és ez szuperül táplálja a jó bélbacijainkat, ebből ők butirátot termelnek, ami a mitokondriumainknak hatékonyságát növeli, így segít az energiatermelésünk növelésében. A rezisztens keményítő tehát egy prebiotikum. A hideg rizsben, krumpliban és édesburgonyában található. Először Giulia Enders Bélügyek című könyvében olvastam róla, majd Marjolein Dubbers Energiakontrolljában is. Mostanában kezdik hangsúlyozni, hogy a bélrendszer a második legfontosabb szerv az agyunk mellett. Sok minden ott dől el, a jó egészségtől kezdve a vidámságon át, az energiaszintünkig, szóval nem mindegy, hogy mit adunk nekik enni.

További receptekért és inspirációért kövess Instagramon és Pinteresten!

Paradicsomos húsgombóc

Hozzávalók 6 személyes adaghoz (23 gombóc)

Gombóc
100 g bulgur
1 evőkanál kókuszolaj
1 fej vöröshagyma
500 g pulyka darált hús
1 tojás
3 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál fűszerpaprika

bors

Mártás
500 ml sűrített paradicsom
1 konzerv, 400 g hámozott egész paradicsom paradicsomlében
1 fej vöröshagyma
1 teáskanál fűszerpaprika
2 db babérlevél
1 tk lestyán
1 tk zellerlevél
kis csokor friss petrezselyem

bors
1-2 evőkanál kristálycukor (vagy 6 szem édesítő)

A bulgurt dupla annyi vízben kis sóval 80%-osra főzöm. A vöröshagymákat apróra vágom, kókuszolajon megpirítom, a felét kiszedem egy kis tálba. A másik felét, ami a lábasban maradt, lehúzom a tűzről, elkeverek benne 1 tk fűszerpaprikát, felöntöm 1/2 dl vízzel, visszahúzom a tűzre és addig főzöm, amíg össze nem sűrűsödik. Fűszerezem: só, bors, lestyán, zellerlevél, friss petrezselyem, 2 babérlevél, majd beleöntöm a sűrített paradicsomot, kiöblítem a dobozát és ennek a leve is mehet bele. Hozzáadom a cukrot, vagy édesítőt. A hámozott paradicsomot botmixerrel kicsit összezúzom, majd azt is a mártáshoz keverem, ugyanígy a konzervben maradt levet is vizezem és azt is beleöntöm.

A gombócokhoz a darált húst a tojással, az apróra vágott fokhagymával, a pirított vöröshagymával, a fűszerekkel (só, bors, fűszerpaprika, apróra vágott friss petrezselyem) és a közben kicsit hűlt bulgurral összekeverem, kezemmel gombócokat formázok belőlük és a mártásba sorakoztatom. Felöntöm annyi, vízzel amennyi ellepi őket, majd fedő alatt, alacsony lángon körülbelül 40-50 percig főzöm.

További ebéd ötleteket ide kattintva találsz!

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s