Mint ahogy azt már sokan tudjátok a múlt héten Ausztriában nyaraltunk (2016. augusztusában) – bár a nyaralás szót némileg túlzásnak érzem, ha arra a kemény 11 fokra gondolok, ami a második nap reggelén fogadott bennünket..! Amúgy már kb az első nap kitaláltam, hogy én márpedig egy osztrák sütis szakácskönyvet mindenképpen hazahozok onnan, és legalább egy Apfelstrudel – almás rétes – is le fog csúszni… Jó itt nem egy 300 oldalas A-Z-ig tartó, szócikkezett könyvre kell gondolni, az tuti egy éjszaka ára lett volna, azért azt úgy nem.. Csak egy kis elegánsat, amiben a legnépszerűbb receptek szerepelnek: mint az Apfelstrudel, Topfenstrudel, Milchrahmstrudel, Apfelkuchen, Sachertorte, Salzburger Nockerln, vagy a Nussschnecken, amit a pékségekben rögtön megkíván az ember, ugyanis ez egy citromos cukoröntettel megáldott full diós csiga..
Persze az osztrák konyha nem különíthető el élesen a magyar konyhától, kölcsönösen befolyásolták egymást az Osztrák-Magyar Monarchia időszakában. Ekkor fejlődött ki igazán az osztrák konyha jellegzetes, tradicionális ízvilága mind a sütemények és a torták terén. Megtalálható náluk a mi farsangi fánkunk, a mignonunk, a buktánk, a habrolónk, a palacsintánk és a máglyarakásunk is, persze tele sch-val, ts-sel a nevében és jó köpködősen kiejtve. Félreértés ne essen, amúgy imádom a német nyelvet, naponta használom is, hatalmas szerelmeim mind a német nyelv, mind a német nyelvterületű országok! Na jó de most már jöjjön a recept, amit a chefkoch.de oldalról készítettem el.
Második elkészítésnél a töltelék kicsit kacifántosra sikerült, külön készítettünk Istvánnal tejbegrízt, vaníliás pudingot, ezeket összekevertük az almás résszel, így ment bele a rétesbe. Viszont ehhez pontos mennyiségeket nem tudok mondani, maradt fenn egy csomó pudingos-gríz is, abból mondjuk isteni kekszes pohárdesszert lett! Kreatívkodtunk kicsit, na! 🙂


Apfelkuchen
A tésztához
60 ml langyos tej + 1 teáskanál porcukor
15 g friss élesztő
150 g liszt + 20-25 g liszt a gömbölyítésnél
80 g puha vaj
1 tojássárgája
2 evőkanál porcukor
1 óriási csipet só
+ tetejére: maradék tojásfehérjével kenem, szeletelt mandulával szórom
A töltelékhez
300-400 g alma meghámozva, felszeletelve
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék VAGY 1/2-1/2 teáskanál fahéj, szerecsendió, őrölt szegfűszeg, kis gyömbér, picike kardamom
1 evőkanál vaníliás pudingpor VAGY darált keksz
2 teáskanál sütőrum
mazsola (opcionális)
1/3 citrom leve, héja
2,5 evőkanál kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
óriási csipet só
+ zsemlemorzsa (1 evőkanál)
Tészta elkészítése
Langyos tejben elkeverem a porcukrot, belemorzsolom a friss élesztőt, hagyom felfutni. Közben kimérem a lisztet, a porcukrot, és a sót is hozzáadom. A felfutott élesztős tejet a liszt közepébe öntöm, beleütöm a tojássárgáját, dagasztani kezdem – a robotgép dagasztókarjával, vagy kézzel. A vajat kicsit megolvaszom legalább 2 adagban teszem a tésztához. Ugyan soknak tűnik a vaj, az elején én is megijedtem, de felveszi a tészta és eszméletlen finom lesz tőle. Elég lágy, ragadós tésztát kapok, kiteszem lisztezett deszkára, kicsit átgyúrom, ekkor még hozzászórtam 20-25 g lisztet, gömbölyítettem, lefedtem a tállal és a duplájára kelesztettem. Mivel sok benne a vaj, sokkal tovább tart a kelesztése, mint egy fonott kalácsé, durván 1,5 órát kelt.
Töltelék
Meghámozom, kicsumázom, nyolcadolom az almákat, majd minden szeletet kb 4-be vágok. Hozzákeverem a cukrot, a fűszereket, a citrom levét, héját, a sót és a rumot. Nyeles lábasban, roppanósra összefőzöm. A levében elkeverem a pudingport, ezzel sűrítem, vagy kekszmorzsával/darált keksszel.
Nyújtás, fonás
A megkelt tésztát lisztezett deszkán kb. 30×40 cm-esre (durván 0,5-0,7 cm vastagra) kinyújtom, átteszem egy sütőpapírral bélelt tepsire. Később megtöltve már nagyon nehéz szépen átemelni. Mindkét oldalán ferdén bevagdosom, vigyázva, hogy kellő kb 13-15 cm-es helyet hagyjak a közepén az almának, mert amúgy hajlamos kifolyni az értékes és isteni finom leve sütés közben! Az alma kuckóját megszórom zsemlemorzsával, majd beletöltöm az almát egy csíkban. Fentről hajtogatni kezdem rá a tésztacsíkokat, először a fenti nagyot hajtom rá, majd egyiket jobbról, másikat balról, semmi különös fonási tehetséget nem igényel. Lekenem a megmaradt tojásfehérjével. Bekapcsolom/előmelegítem a sütőt, közben kalácsunk kel kb 20-30 percet. Sütés előtt közvetlenül, ismét lekenem a megmaradt tojásfehérjével, majd 170 fokon (alsó-felső) 35-40 perc alatt megsütöm.
ÉRDEMES hozzá vaníliapudingot készíteni a leírásnak megfelelően, annyi variálással, hogy a kezdő 500 ml tejjel elkészítem és a vége felé még 2 dl-t hozzáadok, így kicsit sodósabb állagot kapok. Leöntve ezzel isteni, mondjuk amúgy is..! 😊
Elmentettem, hogy később megcsinálhassam. Köszönöm szépen!
KedvelésKedvelik 1 személy