Már az illatán érezni lehetett, hogy kovászos. Oké, a bélzet nem lett az a lyukacsos, álomszép mutatvány, de az íze! A mazsola és a pirított magvak óriásit dobnak rajta, főleg amikor sonkával ettük és pont egy olyan falatot kaptam be, ahol a mazsola és a dió együtt voltak jelen. Álomfinom kis falat volt! A pirított tökmag pedig olyan jellegzetes, hogy az egész bagettet áthatja és minden kis falatban lehet érezni.
Azóta a jelmondatom kb. a mazsolát minden kenyérfélébe lett! De, hogy nem csinálok ezentúl sima kenyeret magunknak aszalt gyümölcsök, pirított magvak, vagy mák nélkül, na az is biztos!
Pirított magvas, mazsolás bagett kovásszal
Hozzávalók 2×350 g-os
Előző este bekeverem az előtésztát
125 ml langyos víz
50 g hűtőből elővett szunnyadó kovász
125 g fehér búzakenyérliszt BL80 – Nem reklám, de szerintem a legjobb, azaz a legmagasabb fehérjetartalmú (13 g fehérje/100g) és a kereskedelmi forgalomban szinte minden üzletben beszerezhető liszt a Gyermelyi.
1 borsónyi friss élesztő
A főtésztához
az összes előtészta
2 evőkanál burgonyapehely – természetes adalékanyag ami a puhább, lágyabb bélzetért felelős (elhagyható)
300 g fehér búzakenyérliszt
1-2 teáskanál só
140 ml langyos víz
120 g érett kovász
40 g pirított, tört dió
30 g pirított, hántolt tökmag
40 g mazsola
Sütést megelőző este összeállítjuk az előtésztát. Én a konyhai robotgépem táljában szoktam összekeverni és ebben hagyom éjszakára is. A langyos vizet csomómentesre keverem a hideg, hűtős kovásszal. Belemorzsolom a borsónyi élesztőt. Beleszitálom a lisztet. Az alapanyagokat összedolgozom. Letakarom és hagyom erjedni 10-12 órán keresztük. A kovászt nem tettem vissza a hűtőbe, hanem megetettem.
Másnap reggel. Serpenyőben, mindenféle zsiradék nélkül megpirítom a kicsit összetört diót és a tökmagot. A keverőtálban lévő előtésztához keverem a vizet, majd a már aktív kovászt. Egy másik tálba beleszitálom a lisztet, elkeverem benne a sót és a burgonyapelyhet, majd először csak az első felét hozzáteszem a kovászos keverékhez. Dagasztani kezdem. Ha felvette a lisztet, jöhet a másik fele. A dagasztás végén hozzáadom a pirított magvakat és a mazsolát is beledolgozom.
Ha már nem ragad a tészta, szép homogén a felülete kiveszem a tálból. Olívaolajjal kikenem a kelesztőtálat és beleteszem. Duplájára kelesztem. Na nálam kicsit megfordultak a napszakok.. itt volt este, így betettem a hűtőbe 12 órára. De kb- 1-2 óra alatt megkel normál esetben, 20-21 fokon. Lisztezett deszkára borítom, két egyforma darabra osztom. Hengert formázok belőlük, letakarva pihentetem 15-20 percig.
Formázás: téglalap alakúvá nyomkodtam a tésztát és a hosszanti oldalánál kezdve bejglihez hasonlóan elkezdem feltekerni, közben össze-összecsípem a még feltekerendő tésztarésszel. A tésztát olyan szélesre sodrom, amekkora bagetteket szeretnék. A végét csúcsosra sodrom. A bagetteket jól belisztezem, bőségesen beleforgatom a lisztbe, ettől lesznek szép rusztikusak. Letakarva 2-2,5 órán keresztül kelesztem.
Előmelegítem a sütőt 240 fokra (alsó-felső), az aljába bekészítek egy fémedényt/tepsit. Előkészítünk egy pohár vizet.* A bagetteket közvetlenül sütés előtt borotvapengével 30 fokos szögben bevagdosom. Bespriccelem vízzel a direkt erre a célra fenntartott pumpás virágpermetezőmmel. A felforrósított fémedénybe/tepsibe hirtelen beleöntöm az előkészített pohár vizet. 10-15 perc alatt megsütöm.
*”A gőz késlelteti a külső réteg megkeményedését, a tészta tökéletesen meg tud emelkedni, miközben a keményítő megkocsonyásodik a felszínén, így vékony és fényes lesz a héj.”
/Maggie Glezer: Kenyérsütés mesterfokon: 30.old./