Lassan, de biztosan közeledünk a májusi cukrászvizsga felé, ahol mind az elméleti, mind a gyakorlati tudásunkról számonkérnek bennünket. Mondjuk a gazdasági ismeretek tárgytól kicsit tartok, és egy csomó tankönyvet is be kell szereznem lassan mindenhez, de összességében, az eddigi tanulási tapasztalataimból kiindulva, bizakodó vagyok.
Mivel idén már nem volt a suliban műhelygyakorlati óra, ahol termékeket tudtunk volna lesütni és gyakorolni, osztályfőnökünk kinevezett 4 pénteket, hogy szépen mindent lesütünk, annak rendje és módja szerint. Juhú nagy hurrá, azért ennek nagyon örültem, mert én speciel a konyakmeggynek nem igazán állnék neki itthon. Az már más kérdés, hogy muszáj lesz, mert amit pénteken csináltunk, azt szeretném még tökéletesíteni. Szóval a héten beszerzem hozzá a fondánt és had szóljon!

Pénteken ezeket a finomságokat alkotta a csipet-csapat:
– Vaníliás – csokis pohárkrém
– 16 szeletes csokoládé torta
– Ökörszem
– Bejgli
– Májas fánkocska (Ezen egy kicsit megsemmisültem, tésztája égetett képviselőfénk tészta, tölteléke pedig sertés májkrém Ramaval kihabosítva, István nem hitte el, amikor meséltem. :D)
– Tejszínes indiáner
– Gesztenyés krémmignon
– Konyakmeggy
Ha szeretnétek valamelyik fent említett receptet, kérlek kommentben írjátok meg nekem! 🙂

Cukrászsulis ökörszem receptünk
Hozzávalók 15 darabhoz / egy darab 75-80 grammos
Tészta
500 g BL55 búzafinomliszt
60 g porcukor
1/2 kávéskanál só
250-255 ml 2,8%-os langyos tej (hivatalosan 55%)
25 g friss élesztő
60 g szobahőmérsékletű/puha vaj (82%-os)
1 tojássárgája
Annyit változtattam az eredeti cukrászsulis recepten, hogy +10 g vajat és + 10 g porcukrot használtam, mert több vajjal bizony minden jobb.
Töltelék
250 g tehéntúró (nálunk a sovány fut mindig)
70 g kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
1 tojássárgája
20 g búzadara
1/2 kávéskanál só
citrom reszelt héja
mazsola
A tejben elkeverünk 1 teáskanál porcukrot, belemorzsoljuk a friss élesztőt, felfuttatjuk. Kimérjük és átszitáljuk a lisztet, beleszitáljuk a porcukrot, hozzáadjuk a sót, a vajat, a felfutott élesztős tejet, végül beleütjük a tojássárgáját és dagasztani kezdjük (géppel vagy kézzel). Addig dagasztjuk, amíg elválik az edény falától és szép fényes felülete lesz. Konyharuhával letakarjuk, majd duplájára kelesztjük kb 40-50 perc alatt.
A megkelt tésztát 15 db egyenlő részre osztjuk: egyenként 63 grammos kis cipókra tépkedjük, majd gömbölyítjük és letakarva további 20-25 percig pihentetjük a sütőpapírral bélelt tepsin. Egy tepsire max 9 db fog férni. Ekkor egy pohárral a közepébe jó nagy mélyedést készítünk, ne sajnáljuk, rendesen nyomjuk meg, különben majd szép magasra felkúszik sütés közben a túróval együtt és kupolás kis cukiság lesz. Nekem lett pár olyan, az én kis kávés poharam alja 4,5 cm-es volt, ennél nagyobbal készítsük a mélyedést.
Túrótöltelék: A túrót áttörjük, ha nagyon darabos lenne, bár én úgy is csípem. Keverjük el a kristály- és a vaníliás cukorral, reszeljük bele a citromhéjat, végül keverjük bele a búzadarát, a sót és a tojássárgáját. Mazsola kérdés, na most hogyha szeretitek, mint mi is, akkor a töltelékbe magába is tehettek mazsit, én is tettem, csak eltakartam a túróval, hogy esztétikus legyen az ökörszemekben + tettem egyet a tetejükre plusszban. Ha pedig nem szeretitek, kihagyjátok. 🙂
Az ökörszemekbe durván 1,5 teáskanál tölteléket teszünk, tetejét 1 szem mazsolával díszítjük, csinosan. Kicsit belenyomkodjuk a töltit és jajjj ez pepecs része lesz: lekenjük egy egész, kicsit felvert tojással. Én úgy kezdtem, hogy először a túró vonalától indítottem el lefelé az ecsetet körben, majd az oldalát is szépen átkentem. Ha kész, pihentetjük kb 30-35 percig, majd felmelegítjük a sütőt 180 fokra (alsó-felső – bár ez nálam gázsütő révén nem releváns adat, de a lényeg, hogy nem légkeveréses hőfokot adtam meg) és ismét lekenjük a tojással, majd 16-18 perc alatt készre sütjük.
Kalória és tápérték adatok 1 darabban:
Kcal: 234
Fehérje: 7,9 g
Szénhidrát: 36,7 g
Zsír: 5,7 g
Rost: 1,2 g
További cukrászsulis recepteket ide kattintva találhattok! 🙂
Pár aprócska szelet a cukrászsulis-fejezetemből a teljesség igénye nélkül:
Cukrászsulis piskóta-alapreceptünk
Régimódi diós Ischler
Gyúrt omlós tészták: nehéz sós teasütemény
Csak egy tökéletes pozsonyi kifli recept
Cukrászsulis Gesztenye & Rokokó torta receptünk
Juhúúúú, most alig lett égett az alja! Annnnnyira örültem! Pedig mindig odafigyelek, plusz üres tepsi is van bent a gyöngyszem gázsütőben, hogy fogja a hőt, plusz sütőhőmérő is, hogy ha úgy gondolja a drága, hogy hirtelen felugrik 250-re akkor azt sütőajtó nyitogatással gyorsan kompenzálni tudjam, de minden rosszban van valami jó: vizsgán már nem félek a sütőtől, mert hogyha ezzel elbírok, és másfél hónap után már így sütök benne, hát azzal sem lesz gond. 🙂
Naponta szuper receptek várnak az Instagram és Facebook oldalamon!
Iratkozz fel hírlevelemre és rögtön értesülsz a legújabb tartalmakról!
Ez nagyon mutatós, és biztosan finom is. Ki fogom próbálni. Arra gondoltam, hogy ez a tészta ilyen módon formázva sűrű szilvalekvárral, vagy akár párolt almatöltelékkel is finom lenne.
KedvelésKedvelik 1 személy
Kedves Illiné!
Köszönöm szépen! Szuper ötlet a sűrű szilvalekvár és a párolt alma!😍 A múltkor a túrós batyura tettünk narancslekvárt, ami kicsit hasonló és tényleg valami eszméletlen finom volt!❤️
KedvelésKedvelés