Egy jó palóclevest?

Egyéb

Azért a sok pizza és tészta mellett néha eszünk magyar ételeket is. Ebből hoztam most egy kóstolót, ahogyan “mi készítjük” itthon.

Az utóbbi két hétben szinte minden nap emlegettem a palóclevest, már szállóigévé vált az “egy jó palócleves?” kérdés… Ki is lettem párszor emiatt nevetve, annyiszor tettem fel. Szóval már csak emiatt is kötelező volt megfőzni! 

image

Hozzávalók egy (számomra) jó nagy 3 literes adaghoz:

  • 4 db sárgarépa
  • 4 db fehérrépa
  • 4 közepes krumpli 
  • 1 fej vöröshagyma 
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 500 g zöldbab
  • 1 evőkanál fűszerpaprika
  • 2 db babérlevél
  • só, bors
  • 2 nagyobb csirkemell
  • disznózsír
  • 1 paradicsom
  • 1 szelet tv-paprika
  • 450 g tejföl
  • 1 evőkanál liszt 

A zsírban (vagy olajban) megdínsztelem a hagymát, majd amikor már üveges hozzáadom a feldarabolt husit. Ha a hús már kifehéredett, lehúzom a tűzről, belekeverem a paprikát, a sót, a borsot, belenyomom a fokhagymát. Felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. Visszateszem. Hagyom főni. 

Közben nekiesek a zöldségeknek.. A krumplit, a répákat megtisztítom, felszeletelem. Ekkorra nagyjából már félig megfőtt a hús. Mehetnek bele a zöldségek is. 

Ha már megfőtt a répánk, indulhat a habarás. A tejfölt csomómentesre keverem a liszttel. Hőkiegyenlítem a tejfölt a levessel, majd megvárom, amíg felforr. 

image

image

Ha tetszett a bejegyzésem és szívesen böngésznél nálam Facebookon, ide kattintva megnyílik! 🙂 

Hírdetés

Egy jó palóclevest?” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Igazuk van a Hozzászólóknak az eredeti palócleves
    sosem készült csirkemellel !

    Vagy marhalábszár , vagy bárányhúsból .

    A receptet ajánló nem ért a főzés tudományához !!!

    Kedvelés

  2. Köszönöm az észrevételeket!
    Biztos vagyok benne, hogy Magyarországon nem mi vagyunk az egyetlen család, akik nem szeretik a birkahús ízvilágát. Ezen ok miatt mi csirkével szoktuk készíteni. Persze így valóban nem követi a hagyományos palócleves elkészítését, ám én ezt nem állítottam bejegyzésemben, hogy ez az eredeti recept. A recept pusztán egy alternatíva mindazoknak, akik nem ragaszkodnak az eredeti recepthez.
    Tisztelettel:
    Levendula Lány

    Kedvelés

  3. Nekem nagyon szimpatikus ez a változat, én is készítettem már így, csirkemellel, csak én zöldségek közül csak zöldbabot és burgonyát teszek bele és mindegyiket külön főzöm. Mindenkinek ízlett, soha nem indulnék el birkahúsért csak mert palóclevest kívánunk. Normál esetben is sertéshúsból főzöm, és nekem az utánozhatatlan ízt a köménymag adja benne, amit még a legelején a hússal kicsit megpirítok.És persze a tejföl.
    Kedves kommentelők, ezt el kell fogadni, hogy egy blogger azért ajánl egy receptet, mert elkészítette, egész biztos, hogy variált is rajta a saját ízlésére, a végeredmény pedig tetszett neki és ezért szeretné másoknak is megmutatni.

    Kedvelés

  4. Hasonlót szoktam én is főzni! Palóc,nem palóc nem mindegy? Fő,hogy a család szereti!Nálam a főzés “tudománya” azt jelenti,hogy szeresse a család!

    Kedvelés

  5. Sajnálattal olvastam az előző bejegyzéseket.Ha minden áron körömszakadtáig szeretnének ragaszkodni a “Palóc” leves receptjéhez akkor tessenek utána járni pontosan mielőtt okoskodni szeretnének! Nem a hús fajtája adja meg a jellegét ,hanem a (tejfölös habarás,krumpli,zöldbab és a jellegzetes fűszerek a csombor és a tárkony)
    Ugyan én alföldi gyerek vagyok de a halászlébe mi sem a halászt főzzük hanem a halat!
    Hanna szerintem semmi probléma a levessel! Itt Debercsényben “Palóc föld” szívében is sokan ugyan így főzik!

    Kedvelés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s