A cukrászat legfontosabb édes tölteléke a párizsikrém, más néven a csokoládé ganache. Hogyan készül, milyen fajtái vannak, egyáltalán mire tudjuk felhasználni és meddig áll el? Ezekre a kérdésekre igyekszem bejegyzésemben választ adni.
A legelső, izgatottságtól elalélt, cukrászsulis műhelygyakorlatunk anyaga volt, jajj csak meresztettem a szemem a márványasztalon kitáblázott tömör-gyönyörre, amit eddig csak a Tv-ben láttam és, amiben legszívesebben úsztam volna, mert micsoda illata van a forró párizsikrémnek?! Még egy balga, ám szerintem teljesen jogos kérdésem is felmerült akkor: egyáltalán ennek az ide-oda csokikenegetésnek, mi a jó franc értelme van?!

Csokoládés krémgyönyör. A cukrászat legalapvetőbb tartós tölteléke. Óriási előnye, hogy akár 1 hónapig is víganlazán elvan a hűtőben. Hőkezeléssel készül, tehát egy főzött krémről, még pedig egy markánsan csokoládés alapkrémről beszélünk.
A héten pedig, a kilencedik műhelygyakorlatunkon, már a második – jóó a cukrászdában is volt egy – tehát a harmadik alkalommal készítettük el teljesen önállóan, táblázással, cakkom-pakk mindennel együtt. ‘Látszik, hogy egyre ügyesebbek vagyunk – mondta óra végén cukitanárunk – és valóban, akkor nem tűnt olyan nagy mondatnak, de visszagondolva az első órára és a kezdetektől átgondolva a legelső félév eseményeit: ami igaz, az igaz.
Ma már tudom: azért táblázunk, hogy eltűnjenek belőle a kakaópor gubicsai és hogyha ezt a viszonylag masszívra szilárduló krémet csillagcsöves habzsákba töltenénk, gyönyörű szép, gubicsmentesen tudnánk vele díszíteni, írni és itt most a gyönyörűt valóban, irónia nélkül értem.
Párizsikrém felhasználása
1. Tortaburkoláshoz
– szépen sikerült példája a sós karamellás csokoládétortám
2. Töltelékekhez
– torták, szeletek főzött csokoládés vajkrémtöltelékében – ahogy a Rokokó tortánál láttuk, vagy az anyáéknak készített Dobos tortámnál – tökéletes krémalap, vagy csokoládés tejszínes torták töltelékalapja
– linzer/ischler tölteléke is lehet
– kicsit visszamelegítve szívesen csurgatnám torták rétegeinek közé
– fonott kalács fonatainak megbolondításához
Párizsikrém – recept variációk
1. Echte, eredeti párizsikrém / csokoládé ganache. Étcsokoládé és állati tejszín 1:1 arányú főzete. Ezt a verziót még a suli előtt ismertem meg, ez tényleg egy tömör csokoládé-gyönyör. Torták burkolásához például kiváló. Kihűlés után kicsit visszaszilárdul, tehát a hideg tortán is rögtön megköt, kicsit megmikrózva, de tényleg csak pár másodpercig, szép, felkenhető, állaga lesz, amivel tényleg szinte tükörsimára tudunk burkolni, mint például a fent említett, sós karamellás csokoládétortámnál tettem. Ezzel a verzióval tuti, hogy csomómentes lesz. Ekkor elhagyható a márványasztalon való táblázás.
Eredeti párizsikrém
150 ml tejszín 30%-os állati
150 g étcsokoládé
Az étcsokoládét apró darabokra vágom és egy kis edénybe teszem. A tejszínt felforrósítom, nem forralom, tehát éppen csak, hogy majdnem forr és leveszem a tűzről, majd ráöntöm az összetört csokoládéra. Várok kb. fél-1 percet, majd gyönyörűen elkeverem. Félreteszem. Tortát burkolni ezzel szoktam és akkor tudok vele, hogyha az állaga olyan ~fogkrém állagú, ekkor szépen fel lehet kenni a hideg, egy éjszakát már a hűtőben pihenő, kihűtött tortára. Ezt az állagot nyugodtan változtathatjuk, hogyha túl kemény lenne, mert mondjuk előző nap elkészítettük a tortával együtt, akkor csak pár mp-re betesszük a mikróba, de tényleg csak pár másodpercre.
2. Kakaópor + étcsokoládé fele-fele arányban. A suliban kakaópor-étcsokival készítettük. Ekkor viszont a csoki zsiradéktartalmát vajjal pótolni kell és márványasztalon kell kitáblázni a megfőzött, forró párizsikrémet, hogy a kakaópor-gubicsokat kiiktassuk. Hogyha csak étcsokival készítjük ez a művelet elhagyható, bár a kakaópor ad hozzá még egy kis plusz ízt és hogyha nagyon gyorsan habverőzzük, akkor sikítva, nagyjából kikeverhető csomómentesre – az a pár szem csomócska pedig elfér, nem?
Kristálycukor kérdése!? Az eredeti verzióban a kristálycukor említése fel sem merül, viszont szerintem felhasználás tekintetében érdemes vizsgálni a kérdést.
– Hogyha szelet süteményhez, tortához készítjük egy főzött vajkrémes vagy tejszínes töltelék alapjaként, akkor érdemes kellően édesre készíteni, belefőzni/olvasztani a cukrot, hogy később ne kelljen problémázni vele, hogy mit mivel keverjünk ki.
– Hogyha tortaburkoláshoz készítem, a cukrot teljesen elhagyom.
– Fonott kalács megtöltéséhez teszek bele cukrot, ám körülbelül fele annyit, mint krémalap esetén.
Persze, ez teljes mértékben ízlés dolga, variáljuk kedvünk szerint.
A lenti recept hozzávalóinál így gondolkoztam. Hogyha egyáltalán teszünk bele kristálycukrot, még akkor is számtalan variációban készíthető, mert aki:
– a kicsit kesernyésebb étcsokisan szereti: 100g
– az édesebb verziót kedveli: 200g
– és még mindig ott az arany középút 150g
A hozzávalók, mennyiségek körülbelül egy 16 szeletes torta főzött vajkréméhez megfelelő (ismét a Rokokót említeném) adagok. Bár ez annak is a függvénye, hogy kerül-e a töltelékbe még sárgakrém. Általában egy ekkora tortát 300 g vajjal habosítunk ki.
Cukisulis párizsikrémeink
kristálycukor*
100 ml tejszín 30%-os állati
50 g étcsokoládé (vagy 100 g étcsoki, így a kakaópor elhagyható – ekkor vajat nem teszek bele)
50 g cukrozatlan, átszitált kakaópor (vagy 100 g kakaópor, így az étcsoki elhagyható)
50 g vaj
Tehát..
Cukisulis párizsikrém 1. | Cukisulis párizsikrém 2. | Cukisulis párizsikrém 3. |
100/150/200 g kr.cukor* 100 ml tejszín 30%-os állati 50 g étcsokoládé 50 g cukrozatlan kakaópor 50 g vaj | 100/150/200 g kr.cukor 100 ml tejszín 30%-os állati 100 g étcsokoládé | 100/150/200 g kr.cukor 100 ml tejszín 30%-os állati 100 g cukrozatlan kakaópor 50 g vaj |
A párizsikrém hosszabb leírása a legelső óra tapasztalatai után. A tűzhely mellé előkészítek egy kis kézi habverőt, a kakaóport kimérem és átszitálom, majd szintén odakészítem egy evőkanállal együtt. Egy nyeles edénybe belemérem a kristálycukort, a vajat, ráöntöm a tejszínt és felteszem a tűzre, melegíteni kezdem. (Hozzáolvasztom az étcsokit), majd amikor már forr, takarékra kapcsolom, plusz lehúzom a tűzről és hozzászitálom a kakaóport, majd visszateszem és takarékon folyamatos habverős mindenhol-kevergetés mellett főzöm, majd frissentartó fóliával lefedem és hagyom kihűlni.
Párizsikrém leírása fél év sulis tanulás után. Habverővel, nyeles lábasban a tejszínt a kristálycukorral, a vajjal felforralom, majd beleolvasztom a csokoládét, leveszem a tűzről és legvégül, habverővel, nagyon gyorsan, csomómentesre elkeverem benne az átszitált kakaóport, majd egy tepsire kikenem, hogy gyorsabban hűljön.
Ójajj ezt csak összehasonlításképpen, jelezve magamnak, hogy pontosan miért is írom le a gyakorlatok után közvetlenül, még frissen, melegében a pontos munkafolyamatot és elkészítés menetét, mert ahogy tanulok, a dolgok egyre egyértelműbbek lesznek és a legfontosabb mozzanatok így tudnak a legkönnyebben tovaszállni.
Minden cukrásziskolai gyakorlati napomhoz társítok bejegyzéseket, amiben az ott tanultakat és a recepteket összegzem, megtalálhatjátok őket a CUKRÁSZ-FEJEZETEK menüre kattintva.
Itt egy jó nagy félreértés van! Párizsi krémet nem igy készitjük! Cukrot a tejszinnel és a szitált kakaóporral, vaniliás cukorral, pici sóval, szál próbáig felfözöm, majd a vaj felét hozzáteszem és tovább fözöm, amig a vaj elolvad! Lehűöm, és a maradék vajjal habosra keverem!
1976-ban végeztem és 25 magán cukrászdában dolgoztam. és nekem is voltak saját üzleteim. Remélem még jól emlékszem!
KedvelésKedvelik 1 személy
Kedves Károly! Köszönöm szépen az információt, biztos vagyok benne, hogy jól emlékszik. Szerintem az oktatás mindenhol kicsit más és más, azt írtam le, amit tanítottak nekem. 🙂
KedvelésKedvelés
Cukisulis párizsikrém 3. Nem jók az arányok,1000g cukrozatlan kakaópor?
KedvelésKedvelés
Ó valóban, elírtam, javítom. Köszönöm!
KedvelésKedvelés