Alap fonott kalács receptem + eperlekvár

húsvét, kelt tészta

Tegnap elkészítettem életem első eperlekvárját, amihez MUSZÁJ voltam egy házi, csuda finom kalácsot sütni, hogy felavassuk. És mennyire jól tettem, nagyon jó uzsonna lett belőle! A lekvár pedig…. olyan mintha friss epret ennénk! 🙂

– Írtam ezt 2016-ban.

Azóta mindig ezt a kalács receptet sütöm, nagyjából ez a cukrászsulis recept is, talán én kicsivel több vajat és 10 ml-rel több tejet teszek bele, mert legyen jó szaftos, foszlós és pihe-puha, hát ne sajnáljuk, ha már sütünk. 1/2 kg lisztből állok neki mindig, aminek a feléből kalácsok lesznek, a másik feléből vagy túrós batyuk egri nagymama kelt túrós kiflijének túrótöltelékével, vagy briósok.

Tejóég, majd kihagytam a legfontosabb rugót, ami kalácssütésre sarkall bennünket: a mákos gubát. Hm, szóval nálunk a kalács mindig csak első nap funkcionál kalácsként vajjal megkenve, második nap mákos gubává változik, harmadik nap, (hogyha még marad) mákos guba mousse tortává lényegül.

Hogyha érdekel a kelt tészták elméleti háttere és 1-2 gyakorlati infó, írtam egy cukrászsulis összefoglalót a Gyúrt élesztős tészták (fonott kalács, túrós batyu) készítéséről.


Fonott kalács

Hozzávalók 4 közepes / 2 nagy fonott kalácshoz

500 g BL55 búzafinomliszt
260 ml langyos tej
20 g friss élesztő
1 teáskanál porcukor
80 g porcukor
2 tojássárgája
1/2 kávéskanál só
60 g vaj
1 kezeletlen citrom reszelt héja
30 g mazsola
Tetejére: szeletelt mandula vagy jégcukor és 1 egész tojás villával kicsit felverve

Langyos tejben elkeverem a porcukrot, belemorzsolom a friss élesztőt és 5-7 perc alatt felfuttatom. Az átszitált lisztben elkeverem a porcukrot, a sót és a citrom reszelt héját. Közben a vajat is hozzákockázom, majd hozzáöntöm a felfutott élesztőt, beleütöm a tojássárgáját és fényes tésztává dagasztom. Konyharuhával letakarom és a duplájára kelesztem 30-40 perc alatt.

Ha megkelt 12 egyenlő részre osztom és 10-15 percig pihentetem. A kis bucikat enyhén lisztezett deszkán kilapogatom, bejglihez hasonlóan feltekerem és 30-35 cm-es rudakat sodrok belőlük, majd 6-os (lásd lent). Fonás után sütőpapírral bélelt tepsire teszem, lekenem villával felvert tojással és 30-40 percig pihentetem. Sütés előtt ismét tojással kenem, szeletelt mandulával vagy jégcukorral szórom és 170 fokon 35-40 perc alatt megsütöm.

Eperlekvár

2600 g eper – ebből 700-900 g csak aprítva, többi turmixolva
1 citrom leve
600 g kristálycukor
2 db 3:1 dzsemfix
turbózhatjuk 10-15 bazsalikomlevéllel, amit a legvégén tépkedünk a lekvárhoz

A befőttes üvegeket forró vízben átmosom. Az epret 2x jó alaposan megmosom. 700-900 g-ot nagyobb szeletekre vágok, többit leturmixolom. Hozzákeverem a dzsemfixeket és a kristálycukrot. Hozzáadom a citrom levét. Nagy lábasban közepes lángon, folyamatosan kevergetve főzni kezdem. Ha már láthatóan kevesebb a gyümölcspép elkezdem folyamatosan nézni az állagát: kiveszek belőle egy fél evőkanállal egy tányérra, kicsit hagyom hűlni, majd ha már az számunkta megfelelő üvegekbe töltöm. A befőttes üvegeket peremükig beletöltöm. Erősen rácsavarom a tetejét és kb 5 percre fejjel lefelé állítom őket. Visszafordítom az üvegeket, majd dunsztba teszem, (ki szoktam bélelni egy lavórt pléddel, beleteszem őket, betakargarom) így hagyom kihűlni.

Kövess Instagramon és Facebookon is!
Iratkozz fel hírlevelemre, hogy értesülhess a legújabb tartalmakról!

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s